Zprávy → Svět30. listopadu  2016 v 14:17  

Šéf drážďanské Pegidy prohrál soud. Musí zaplatit 9600 eur za podněcování k nenávisti

Šéf drážďanské Pegidy musí zaplatit pokutu 9600 eur za podněcování k nenávisti (archivní foto) - Foto:  Reuters

Šéf drážďanské Pegidy musí zaplatit pokutu 9600 eur za podněcování k nenávisti (archivní foto)Foto:  Reuters

Zakladatel protiislámského hnutí Pegida Lutz Bachmann musí zaplatit pokutu za podněcování k nenávisti a za urážlivé výroky na adresu uprchlíků. V odvolacím řízení o tom rozhodl soud v Drážďanech. Rozsudek je pravomocný.

Předák německého protiimigračního hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) Lutz Bachmann označil v září 2014 na facebooku uprchlíky za „dotěrný hmyz", „odpad" a „špinavou pakáž". 

Drážďanský soud nižší instance mu za to už na jaře vyměřil peněžitý trest ve výši 9600 eur, tedy v přepočtu 260 tisíc korun. 

Vůči rozsudku se ale jak státní zástupce, tak i zakladatel protiislámského hnutí Pegida, které v centru Drážďan zpravidla v týdenních intervalech demonstruje od roku 2014, odvolali. 

Odvolací soud ale shledal rozsudek v pořádku a jako oprávněný. Bachmann, který žije už několik měsíců na španělském ostrově Tenerife, tak bude muset pokutu zaplatit. Bachmann si verdikt soudu vyslechnout nepřišel. 

Bachmann zveřejňoval kontroverzní příspěvky na Facebooku opakovaně. Loni v lednu se na sociální síti objevila fotografie, na níž měl malý knírek pod nosem a byl nalíčen jako nacistický vůdce Adolf Hitler. Kvůli tomuto incidentu musel nakrátko vedení Pegidy opustit, po měsíci se do něj ale vrátil. 

Autor:  Pavel  Polák  (ppo),  ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace