Zprávy → Svět30. listopadu  2016 v 17:35  

Severní Korea čelí novým sankcím. OSN výrazně omezí prodej jejího hlavního exportu - uhlí

Severní Korea čelí dalším sankcím za své jaderné zkoušky. - Foto:  Reuters

Severní Korea čelí dalším sankcím za své jaderné zkoušky.Foto:  Reuters

Rada bezpečnosti OSN ve středu uvalila na Severní Koreu nové sankce. Reagovala tak na zářijový jaderný test, který Pchjongjang provedl. Byl už pátý v pořadí a z dosud provedených jaderných zkoušek největší. Cílem sankcí je snížit zemi roční příjmy z exportu o více než čtvrtinu, informovala agentura Reuters.

Patnáctičlenná Rada bezpečnosti jednomyslně přijala rezoluci, která předpokládá snížení exportu uhlí z KLDR asi o 60 procent. Zavádí k tomuto účelu strop prodeje 400,9 milionu dolarů (10,2 miliardy Kč) nebo 7,5 milionu tun; podle toho, co bude nižší. Uhlí je pro KLDR hlavním exportním artiklem. Rezoluce také zakazuje export mědi, niklu, stříbra a zinku, a také prodej soch ze Severní Koreje. 

OSN uvalila sankce proti Severní Koreji v roce 2006 v důsledku jaderných a raketových testů. Sankce byly několikrát zpřísněny. Poslední jadernou zkoušku KLDR uskutečnila 9. září. Spojené státy a Čína, která je největším spojencem Pchjongjangu, jednaly více než dva měsíce o podobě nových sankcí, než návrh rezoluce předložily zbývajícím členům RB OSN. 

Čtěte také: Botox, Mamka, Tlusťoch, Brambůrek aneb Nejzajímavější přezdívky světových politiků

Zákazem severokorejského vývozu mědi, niklu, stříbra a zinku přijde Pchjongjang asi o 100 milionů dolarů ročně. Prodej soch, které směřují hlavně do afrických zemí, znamená snížení zisku v řádu desítek milionů dolarů, uvedli diplomaté. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace