Zprávy → Svět3. listopadu  2016 v 06:13  

Skandálům s e-maily navzdory: Clintonová v průzkumech stále poráží Trumpa

Podle nejnovějších průzkumů si Clintonová náskok nad Trumpem drží - Foto:  ČTK/AP, John Raoux

Podle nejnovějších průzkumů si Clintonová náskok nad Trumpem držíFoto:  ČTK/AP, John Raoux

Hillary Clintonová si navzdory novým znepokojivým informacím FBI o její elektronické poště udržuje prakticky stálý náskok před svým soupeřem Donaldem Trumpem. Vyplývá to z průzkumu agentury Reuters a společnosti Ipsos, který byl zveřejněn ve středu. Demokratická kandidátka má před svým republikánským sokem náskok šest procent.

Průzkum byl proveden těsně po prohlášení šéfa FBI Jamese Comeyho o nálezu nového souboru služebních e-mailů, které Clintonová rozesílala ze své privátní poštovní schránky v rozporu s obvyklou praxí. Comey přitom prohlásil, že neví, zda pošta obsahuje něco důležitého. 

Jeho postup vyvolal kritiku z demokratického tábora, který šéfa FBI obvinil z neoprávněného zasahování do volební kampaně. 

Podle průzkumu Reuters/Ipsos by se pro Clintonovou vyslovilo 45 procent osob, které jsou rozhodnuty jít k volbám. Trumpa by podpořilo 39 procent. Den před prohlášením Comeyho přitom Clintonová vedla rovněž o šest procent. 

Jiné průzkumy z poslední doby signalizovaly ztrátu voličské podpory bývalé první dámy, některé dokonce ohlásily jednoprocentní náskok Trumpa. 

Středeční údaj serveru ClearRealPolitics, který vytváří průměr ze všech větších průzkumů preferencí, hovoří o tom, že Clintonová má náskok 1,7 procenta. Minulý pátek to bylo 4,6 procenta. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace