Zprávy → Svět22. listopadu  2016 v 13:41  

Skončí otcové rodin ve vězení? Turecko stáhlo zákon promíjející zneužívání nezletilých

Turecký premiér Binali Yıldırım - Foto:  Reuters

Turecký premiér Binali YıldırımFoto:  Reuters

Turecká vláda stáhla z projednávání v parlamentu zákon o manželství nezletilých. Podle normy se neměli trestat muži obvinění ze sexuálního zneužití dívek mladších 18 let, pokud se s nimi ožení. Vládnoucí strana AKP prezidenta Recepa Erdogana chce znění zákona konzultovat s opozicí a nevládními organizacemi.

Turecká vláda stáhla z projednávání v parlamentu zákon o manželství nezletilých. Podle něj se neměli trestat muži obvinění ze sexuálního zneužití dívek mladších 18 let, pokud se s nimi ožení. Vládnoucí strana AKP premiéra Binaliho Yildirima chce znění zákona konzultovat s opozicí a nevládními organizacemi. 

Proti zákonu se v Turecku zvedla vlna protestů. Jeho odpůrci upozorňovali, že by tak muži obvinění ze sexuálního zneužití nezletilých unikli trestu. Mezinárodní organizace poukazovaly na to, že tento krok nepřispěje k boji proti uzavírání manželství s dětmi. Turecký premiér Binali Yildirim ale argumentoval, že zákon měl zabránit tomu, aby dnešní otcové některých rodin končili ve vězení. 

Právo neznají, děti mají 

„Zákon se týká těch, kdo vstoupili do manželství jako nezletilí. Nevyznají se v právu, ale mají děti. A otec najednou musí do vězení a děti zůstanou samy s matkou. Víme o 3 tisících takových rodin. Tento zákon má jejich situaci řešit,“ zdůvodňoval zákon Yildrim. 

Vládnoucí strana AKP návrh stáhla těsně před jeho 2. čtením v parlamentu. Chce pro něj hledat širší shodu ve společnosti. 

Autor:  Pavel Novák  (pan)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace