Zprávy → Svět21. listopadu  2016 v 18:25  

Slovensko čelí nařčení, že předražilo zakázky ohledně předsednictví v Evropské unii

Slovenský parlament (ilustrační foto) - Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Peter Zelizňák

Slovenský parlament (ilustrační foto)Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Peter Zelizňák

Slovenské ministerstvo zahraničí prý neoprávněně přidělilo některé zakázky na pořádání akcí kolem evropského předsednictví firmám napojeným na vládní SMER. Bývalá zaměstnankyně ministerstva Zuzana Hlávková tvrdí, že zakázky byly při zadání záměrně podhodnocené, aby se nemusela vypisovat výběrová řízení.

Pokud by její tvrzení bylo pravdivé, náklady ohledně vládních zakázek by se tehdy mnohonásobně zvýšily. Na zakázky spojené s evropským předsednictvím přitom na Slovensku platí výjimka. 

„Jednoznačně odmítáme obvinění, která zazněla z úst naší bývalé zaměstnankyně. Vyjadřuje se k věcem, o kterých, vzhledem ke svému pracovnímu postavení, nemohla ani vědět,“ tvrdí mluvčí slovenského ministerstva zahraničí Petr Stano. Výjimka slovenského ministerstva zahraničí tvoří přibližně 162 tisíc eur. Tu tamní parlament odhlasoval už před dvěma lety. 

Čtěte také: Místo přijímání uprchlíků peníze. Slovensko nabízí ‚efektivní solidaritu‘, jižní Evropa je ale proti

V Česku už dříve, v souvislosti s předsednictvím Evropské unie, vypukla aféra ohledně zakázky na zajištění audiovizuální techniky. Tu získala od úřadu vlády společnost Promopro bez výběrového řízení. Soud v kauze uznal vinnými několik podnikatelů. 

Autor:  Linda Nagyová, Ondřej Patrovský

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace