Zprávy → Svět20. října  2016 v 20:14  

Slovensko chystá alternativu k uprchlickým kvótám. Detaily zatím tají

Robert Fico v Evropském parlamentu představil slovenské předsednictví - Foto:  Reuters

Robert Fico v Evropském parlamentu představil slovenské předsednictvíFoto:  Reuters

Slovenské předsednictví Evropské unie připravuje alternativní návrh k systému povinných kvót na přerozdělování uprchlíků. Slovenský premiér Robert Fico o tom informoval své kolegy na summitu lídrů unijních zemí v Bruselu. Detaily se Bratislava chystá zveřejnit po skočení zasedání.

„Každá členská země EU má zájem projevovat solidaritu, má určitou míru zodpovědnosti, ale myslíme si, že solidarita se dá projevovat různými způsoby, ne jen tím, že vám někdo přikáže, že musíte někoho vzít na své území,“ myslí si slovenský premiér Robert Fico, podle kterého jsou kvóty politicky mrtvé. Právně ale dál platí. 

Do konce září zatím po Evropě přemístily přes 5 tisíc uprchlíků, z toho na Česko připadlo 12 běženců. Jak by měl alternativní návrh na kvóty vypadat, premiér Fico neuvedl. 

Čtěte také: Fico: Země V4 odmítnou dohodu o brexitu, omezí-li možnost práce v Británii

Detaily by měly být známé v příštích dnech. Už příští týden by Slovensko chtělo představit první náčrt kompromisního návrhu na reformu azylového systému EU, na kterém podle Fica Bratislava spolupracuje s Evropskou komisí. Návrh by pak mohly členské země Evropské unie projednat na prosincovém summitu – tedy na závěr slovenského předsednictví. 

Autor:  Viktor Daněk

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace