Zprávy → Svět4. listopadu  2016 v 18:34  

Soudnímu verdiktu navzdory. Mayová ujišťovala lídry EU: Termín brexitu se nemění

Premiérka Theresa Mayová promptně ohlásila, že vláda se proti rozsudku odvolá - Foto:  ČTK/AP, Kirsty Wigglesworth

Premiérka Theresa Mayová promptně ohlásila, že vláda se proti rozsudku odvoláFoto:  ČTK/AP, Kirsty Wigglesworth

Časový rámec britského odchodu z Evropské unie zůstává podle Londýna beze změny. Německou kancléřku Angelu Merkelovou a šéfa Evropské komise Jean Claude Junckera o tom ujistila britská premiérka Theresa Mayová .

Premiérka věří, že Londýn uspěje s odvoláním u Nejvyššího soudu. Chce se tak bránit proti rozhodnutí vrchního soudu, který vládě zakázal aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy bez souhlasu parlamentu. 

Evropská komise respektuje rozhodnutí londýnského vrchního soudu, podle kterého musí o spuštění Brexitu rozhodnout britský parlament. Předseda komise Jean-Claude Juncker o tom ujistil britskou premiérku Theresu Mayovou v teleonickém rozhovoru. 

Čtěte také: Britská premiérka bojuje za brexit. Požádá parlament o souhlas s aktivací článku 50

Pokud vláda s odvoláním neuspěje, bude muset parlamentu předložit návrh zákona o aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy. Teprve po jeho schválení pak bude moci zahájit s unií jednání o vystoupení z Evropské unie. Řada poslanců ale už avizovala, že navzdory rozhodnutí občanů v červnovém referendu takový zákon nepodpoří. 

Podle mluvčí Evropské komise Miny Andreevové Juncker zdůraznil, že respektuje ústavní proces ve Spojeném království. Termín zahájení rozhovorů o odchodu Británie z unie je tak podle komise výhradně v rukou Londýna. 

O tom, že by se mohl posunout, nechtěla mluvčí bruselské exekutivy spekulovat. Unijní diplomaté mluví v této souvislosti o nejistotě mezi členskými státy, co bude s takzvaným brexitem dál. Žádná panika v unii podle nich ale nevypukla.  

Autor:  Jiří Hošek  (jih), Filip Nerad

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace