Zprávy → Svět4. listopadu  2016 v 13:25  

Španělská vláda složila přísahu. Rajoy vyměnil ministra zahraničí i obrany

Španělský premiér Mariano Rajoy skládá v královském paláci přísahu - Foto:  Reuters

Španělský premiér Mariano Rajoy skládá v královském paláci přísahuFoto:  Reuters

Nová španělská vláda se v pátek v Madridu oficiálně ujala své funkce. Staronový premiér Mariano Rajoy vsadil při výběru svých ministrů na kontinuitu. Kabinet sestavil podle očekávání z ověřených stranických kolegů.

Členové vlády se v pátek před králem Filipem VI. postupně ujímali svých funkcí. Přísahali dle svého výběru buď s rukou na Bibli, nebo na ústavě. 

V nové Rajoyově vládě si své funkce nezopakují ministr zahraničí, ministr vnitra ani ministr obrany. Na svém postu naopak zůstává vicepremiérka Soraya Sáenzová, ministr financí Cristóbal Montoro a ministr hospodářství Luis de Guindos. Nová třináctičlenná vláda má pět ministryň. Průměrný věk kabinetu se snížil na 52 let. 

Čtěte také: Staronovým španělským premiérem se stal Mariano Rajoy. Vládu představí ve čtvrtek

Španělské deníky polemizují o tom, zda nová vláda dokončí celý čtyřletý mandát. Rajoy totiž dostal důvěru poslanců až díky tomu, že se většina socialistických poslanců, kteří jsou druhou nejsilnější stranou v parlamentu, zdržela hlasování. 

Vládu vzešlou z voleb nemělo Španělsko od loňského prosince, kdy v parlamentních volbách žádná ze stran nezískala absolutní většinu. Poprvé v historii země se tak v červnu musely parlamentní volby opakovat. I tyto volby vyhráli lidovci. Rajoy však nejprve začátkem září důvěru poslanců nezískal. Dostal ji až minulý týden díky tomu, že Pedro Sánchez rezignoval na vedení socialistů a ti umožnili vznik vlády. Neslíbili však, že ji budou podporovat při hlasování o zákonech. 

Autor:  Ľubica Zlochová  (ľzl),  ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace