Španělský ústavní soud zrušil katalánskou rezoluci o referendu. I tak ho uspořádáme, tvrdí vláda

Španělský ústavní soud zrušil platnost rezoluce katalánského parlamentu z loňského října, na jejímž základě se mělo nejpozději letos v září konat referendum o nezávislosti Katalánska. Soud podle listu El País rovněž upozornil představitele tohoto autonomního regionu, že uspořádáním referenda se vystaví trestnímu stíhání.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katalánsko

Katalánsko | Zdroj: Reuters

Ústavní soud vyhověl stížnosti španělské vlády, kterou přijal k posouzení loni v polovině prosince. Tehdy také ústavní soud platnost rezoluce katalánského parlamentu pozastavil. Vláda v Madridu snahy Katalánska o samostatnost dlouhodobě odmítá s tím, že podle ústavy nemá žádný region právo zorganizovat referendum o něčem, co by ovlivnilo všechny Španěly.

Ústavní soud také oznámil, že je zcela v rukou prokuratury, zda zahájí trestní stíhání předsedkyně katalánského parlamentu Carme Forcadellové a dalších čtyř členů vedení parlamentu kvůli tomu, že říjnové hlasování katalánských poslanců umožnili.

Mluvčí katalánské vlády v reakci na soudní verdikt uvedla, že vláda svůj scénář ohledně referenda a odtržení Katalánska od Španělska dodrží. "Nic nezastaví naši jednoznačnou vůli uspořádat letos v Katalánsku referendum," uvedla mluvčí Neus Muntéová. Dodala, že plebiscit by se měl konat do poloviny září.

Bývalý katalánský premiér je před soudem za referendum o nezávislosti. Podporují ho tisíce demonstrantů

Číst článek

Trestnímu stíhání už čelí expremiér katalánské vlády Artur Mas a další dvě bývalé katalánské ministryně, s nimiž soud začal minulý týden. Hrozí jim několikaletý zákaz politické činnosti za to, že ignorovali dřívější zákaz španělského ústavního soudu o referendu a uspořádali v listopadu 2014 v Katalánsku nezávazné lidové hlasování. V něm se pro nezávislost vyslovilo asi 80 procent hlasujících, účast ale činila jen zhruba 40 procent.

Katalánsko získalo autonomii v rámci Španělského království na základě ústavy platné od roku 1979. Stejně jako dalších 16 regionů má tak svou vládu a svůj parlament.

Podle průzkumů jsou Katalánci ohledně odtržení dlouhodobě rozděleni zhruba půl napůl. Mnozí si stěžují, že jejich bohatý region, produkující zhruba pětinu španělského HDP, odvádí Madridu příliš mnoho na daních, aniž by se mu vrátil odpovídající podíl formou vládních investic.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme