Zprávy → Svět16. listopadu  2016 v 21:00  

Spojencům se v Iráku daří. Speciální jednotky v Mosulu postupují a šíité dobyli leteckou základnu

Tank irácké armády během bojů v Mosulu - Foto:  Reuters

Tank irácké armády během bojů v MosuluFoto:  Reuters

Irácké vládní jednotky a jejich spojenci zaznamenali ve středu několik úspěchů. Vztahy mezi spojenci by se však mohly zhoršit, protože Kurdové oznámili, že neopustí území, které dobyli.

Oddíly iráckých šíitů dobyly leteckou základnu Tall Afar, která leží 60 kilometrů západně od Mosulu, informovala irácká televize. Podle zdrojů z milic se tím pro takzvaný Islámský stát zkomplikuje přístup k zásobovacím trasám ze Sýrie. 

Podle mluvčího milicí Džaafar Husajního se radikálové z letecké základny přesunuli do blízkého stejnojmenného města. Šíité jsou zapojeni do Mosulské operace, ale bojují mimo město. Nyní ohlásili, že budou bránit radikálům prchat na západ do Sýrie, protože základna Tall Afar leží na hlavní silnici. 

Čtěte také: Další rána pro Islámský stát. Iráčané osvobodili historický Nimrúd, jsou třicet kilometrů od Mosulu

Irácké speciální jednotky pronikly ve středu hlouběji do Mosulu. Posunuly se dále do čtvrti Tahrír. Vojáky podporují ze vzduchu letouny mezinárodní koalice s USA v čele. Speciální jednotky ale čelí tvrdému odporu bojovníků Islámského státu. 

Radikálové útočí hlavně raketami, ale vysílají i sebevražedné útočníky, informovala agentura AP. Rakety vypálené bojovníky IS podle armády zabily nejméně pět dětí, které se společně s rodinami snažily uprchnout právě ze čtvrti Tahrír. 

Pešmergové dobytá území neopustí 

Komplikací pro téměř 100 tisícové vojsko tvořené iráckými vojáky a policisty, pešmergy a šíitskými milicionáři by mohlo být prohlášení prezidenta iráckého autonomního Kurdistánu Masúda Barzáního, který řekl, že příslušníci iráckých kurdských milic, pešmergů, se nehodlají v budoucnu stáhnout z dobytých území. 

Čtěte také: Východním Mosulem otřásají boje mezi islamisty a vládními jednotkami. Civilisté se snaží uprchnout

Podle agentury Reuters může Barzáního výrok znamenat, že se Kurdové chystají rozšířit autonomní oblasti, které spravují. Za bojů proti IS obsadili také ropné město Kirkúk a jeho okolí, které v minulosti obývali Kurdové, ale do území Kurdistánu nespadal. Irácký Kurdistán tvoří tři provincie Dahúk, Irbíl a Sulajmáníja. 

Pešmergové podporují v boji proti IS iráckou armádu a pomohli jí vytlačit radikály z území na severovýchodě Iráku. Jsou zapojeni i do současné bitvy o Mosul, i když bojují jenom v jeho blízkosti a do města samotného vstoupit nehodlají. 

Bojovníci Islámského státu zničili mnoho antických památek 

Kurdové získali autonomii po válce v Perském zálivu, která byla v roce 1991. Jejich provincie pak chránila před režimem v Bagdádu západní letadla. Bagdád Kurdy vinil v 80. letech, kdy Irák bojoval s Íránem, ze spojenectví s Teheránem a krutě proti nim postupoval. 

Irácké úřady také ve středu zjišťovali, jak velké škody napáchali bojovníci IS ve starobylém městě Nimrúd, které v neděli dobyli z rukou radikálů. Nimrúd leží asi 30 jihovýchodně od Mosulu. 

Nimrúd byl kdysi centrem starověké Asyrské říše a známým místem archeologických nálezů. Radikálové z IS ve městě ale záměrně buldozery a výbušninami zničili mnoho cenných památek, což Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) odsoudila jako válečný zločin. Jeden z iráckých velitelů dnes přímo na místě potvrdil, že byla zničena téměř všechna archeologická naleziště ve městě. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace