Zprávy → Svět12. listopadu  2016 v 22:39  

Sting v Bataclanu: 'Dnes večer máme dva úkoly: vzpomínat a oslavovat život. Nezapomeneme'

Sting v Bataclanu - Foto:  Reuters

Sting v BataclanuFoto:  Reuters

V předvečer prvního výročí teroristických útoků v Paříži se opět otevřel pařížský klub Bataclan, ve kterém islamističtí teroristé zabili 90 lidí na koncertě skupiny Eagles of Death Metal. Klub svým koncertem otevřel britský zpěvák Sting.

Koncert začal minutou ticha za všechny oběti teroristických útoků v Paříži. Ty si vyžádaly 130 mrtvých. Sting na začátku koncertu vyzval ke vzpomínkám na oběti a k oslavě života. „Dnes večer máme dva úkoly: vzpomínat a oslavovat život. Nezapomeneme,“ řekl Sting. 

„Je to po roce poprvé, co jsem si vyšel na veřejnost. Nechodím do kina, na koncerty, jen si nakoupím a celou dobu sedím doma,“ řekl agentuře AFP třicetiletý Aurélien, který před rokem přežil útok v klubu. „Dnes večer se vracím k životu, jaký jsem vedl před tím. Je to povinnost, závazek být tady, protože 90 lidí sem už nikdy přijít nemůže,“ dodal chvějícím se hlasem. 

Čtěte také: ‚Hrůzu jsme překonali, Bataclan znovu ožívá.‘ Koncertní halu rok po útocích otevře Sting

Před rokem vtrhli do klubu tři teroristé, kteří začali pálit z útočných pušek a poté se vyhodili do povětří. K útokům se přihlásil takzvaný Islámský stát. V sobotu před klubem ležely květiny a plály svíčky k uctění památky obětí. 

Mnoho diváků přišlo na koncert s růžemi. „Myslím, že to bude dojemný večer. Je dobře, že se Bataclan vrací ke své identitě, není důvod to měnit,“ řekla osmačtyřicetiletá Claire, která na místo dorazila s více než dvouhodinovým předstihem, „kvůli Stingovi, oslavě života a uctění památky obětí“. 

U klubu bude odhalena pamětní deska 

Police před koncertem posílila bezpečnostní opatření a cestou na koncert bylo podle agentury AP nutné zdolávat zátarasy a důkladné prohlídky. Desítky po zuby ozbrojených policistů vítaly šťastlivce, kteří sehnali lístky na beznadějně vyprodaný koncert. Jeho výtěžek má podpořit pozůstalé po obětech pařížských útoků. 

Stingův zhruba hodinový koncert má natočit francouzská televize TV5. Koncert odvysílá do celého světa v noci z neděle na pondělí. 

V neděli, přesně rok po útoku, se u klubu uskuteční pietní shromáždění, při němž podle francouzských médií bude odhalena pamětní deska. Ceremoniálu se zúčastní zřejmě i hudebníci ze skupiny Eagles of Death Metal, jejíž představení masakr přerušil. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace