Zprávy → Svět24. listopadu  2016 v 11:51  

Sto kilo zlata. Francouz zdědil dům, objevil v něm poklad za 3,5 milionu eur

V cínové truhličce se skrývaly zlaté mince (ilustrační snímek) - Foto: Fotobanka Profimedia

V cínové truhličce se skrývaly zlaté mince (ilustrační snímek)Foto: Fotobanka Profimedia

V prádle, pod nábytkem i v krabici od whisky – tam všude čekalo na jistého dědice ze severní Francie překvapení. Ukázalo se totiž, že mu zesnulý příbuzný spolu s domem v Normandii odkázal i poklad v úctyhodné hodnotě 3,5 milionu eur. Ve skrýších, důmyslně rozesetých po celém příbytku, objevil muž celkem sto kilogramů zlata, informovala tento týden agentura AFP.

„5000 zlatých mincí, dva dvanáctikilové pruty a 37 cihel po jednom kilu,“ vypočítává dražitel Nicolas Fierfort. Toho si dědic k nově nabytému majetku přizval, aby mu pomohl ohodnotit a prodat nepotřebné vybavení domu. 

Školené oči odborníka však přehlédly největší cennost: zlato, kterého byl dům plný. „Bylo nesmírně dobře schované,“ hájí se Fierfort, „pod nábytkem, komínky prádla, v koupelně… zkrátka všude.“ 

Od truhličky k jackpotu 

Poschovávané bohatství objevil až sám dědic, jakmile s nábytkem začal hýbat. Na spodní straně jednoho kusu narazil na přišroubovanou cínovou truhličku, ve které se skrývaly zlaté mince. 

Čtěte také: Je to mytologie. Jako Lochneska, komentují Poláci hledání nacistického zlatého vlaku

Nečekaný nález muže povzbudil k důkladnému pátrání po celém domě, kde postupně našel další mince (některé z nich v krabici od whisky), zlaté cihly a nakonec i jackpot: dva zlaté pruty, každý o váze 12 kilogramů. 

Francouz povolal na pomoc právníka. V pozůstalosti objevené doklady prokázaly, že zemřelý příbuzný zlato nakoupil v průběhu 50. a 60. let. 

Dědic už poklad úspěšně rozprodal zájemcům ve Francii i za hranicemi. Jak ovšem konstatuje AFP, radovat se může především výběrčí daní. Nejenže nálezce musí zaplatit 45procentní dědickou daň (Francie má jedno z nejvyšších daňových zatížení v rámci EU – pozn. red.), ale pokud se ukáže, že zesnulý své zlaté jmění nepřihlásil úřadům, bude Francouz muset zaplatit ještě zpětnou daň za uplynulé tři roky. 

Autor:   mls

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace