Zprávy → Svět15. listopadu  2016 v 11:22  

Štrasburský soud zamítl stížnost dvou Češek kvůli domácím porodům

Štrasburský soud zamítl stížnost dvou Češek kvůli domácím porodům (ilustrační foto) - Foto: Free Digital Photos

Štrasburský soud zamítl stížnost dvou Češek kvůli domácím porodům (ilustrační foto)Foto: Free Digital Photos

Evropský soud pro lidská práva odmítl stížnost dvou Češek kvůli domácím porodům. Vyplývá to z rozsudku, který soud v úterý zveřejnil na svém webu. O případu rozhodoval velký senát štrasburského soudu, na který se obrátily Šárka Dubská a Alexandra Krejzová. Případ se týká svobodné volby místa porodu a práva ženy mít u porodu v domácím prostředí porodní asistentku.

Velký senát rozsudkem potvrdil své dřívější rozhodnutí, že práva rodiček v České republice nebyla porušena. Soudci rozhodli poměrem hlasů 12 ku 5. 

Ministerstvo zdravotnictví úterní verdikt přivítalo, zváží prý soudní kritiku a opatření v porodnictví. 

Šárka Dubská a Alexandra Krejzová si přály rodit doma. Podle českého zákona o zdravotních službách ale hrozí porodním asistentkám vysoké pokuty, pokud budou pracovat bez potřebných povolení. 

Zákon také neumožňuje proplacení práce asistentek v bytě rodičky. Proto prý ženy nemohly žádné asistentky najít. Na soud se obrátily s tím, že jim kvůli českým zákonům byla upřena možnost rodit doma za asistence lékařského odborníka. 

Čtěte také: Velkolepý večírek pro nenarozené miminko. Těhotné Češky se inspirují v zahraničí

V rozsudku velký senát uvedl, že nebyl porušen článek osm Evropské úmluvy o ochraně lidských práv. Podle tohoto bodu má každý právo na respektování svého soukromého a rodinného života. Článek také uvádí, že státní orgán nemůže do výkonu tohoto práva zasahovat kromě případů, kdy je to v souladu se zákonem a kdy je to nezbytné. 

V odůvodnění rozsudku pak štrasburský soud uvedl, že právo zvolit si místo porodu nepochybně spadá pod uvedený bod. Na rozdíl od stěžovatelek ale soud došel k závěru, že česká legislativa, která upřednostňuje porody v nemocnici, vychází z legitimní snahy chránit zdraví matky a dítěte po porodu. 

Ke stejnému závěru soud ve Štrasburku dospěl v roce 2014. Češky se po tomto rozhodnutí obrátily na velký senát soudu, což je forma odvolání. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace