Zprávy → Svět5. října  2016 v 06:00  

Svět podpoří pokračování obnovy Afghánistánu. Slíbí mu další finanční pomoc

Britský voják v Afghánistánu - Foto:  Defence Images, flickr.com   ,  CC BY-NC 2.0

Britský voják v AfghánistánuFoto:  Defence Images, flickr.com , CC BY-NC 2.0

Politicky a finančně podpořit reformní snahy kábulské vlády. S tímto cílem přijíždějí ve středu do Bruselu představitelé zhruba stovky států a organizací na mezinárodní konferenci o Afghánistánu. Středoasijská země se vzpamatovává z dlouholetého konfliktu a i přes pokrok v mnoha oblastech dál zůstává závislá na zahraniční pomoci.

Organizátoři konference chtějí na příští roky získat pro Afghánistán od mezinárodních dárců přes 400 miliard korun. 

Českou republiku bude v Bruselu zastupovat náměstek ministra zahraničí Václav Kolaja a veze s sebou příslib pomoci až 60 milionů korun ročně. 

Kromě něj se konference zúčastní předseda Evropské rady Donald Tusk, afghánský prezident Ašraf Ghaní nebo generální tajemník OSN Pan Ki-mun. 

Do Afghánistánu se před časem vrátila Al-Káida a připojila se k džihádu Islámského státu a Talibanu. Všechny tři hlavní islamistické teroristické skupiny na světě se teď nacházejí na jediném bojišti a vtahují Západ zpět do krvavého konfliktu, z kterého se snažil vymanit. Letos přitom proběhlo páté výročí zabití Usámy bin Ládina a uplynulo také patnáct let od chvíle, kdy prezident George Bush po útocích z jedenáctého září vyhlásil válku terorismu. 

Autor:  Filip Nerad

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace