Zprávy → Svět3. prosince  2016 v 11:08  

Syrská armáda dobyla další čtvrť ve východním Aleppu. Kontroluje také silnici k letišti

Syrské město Aleppo - Foto:  ČTK/AP

Syrské město AleppoFoto:  ČTK/AP

Syrská armáda s podporou svých spojeneckých sil dobyla v noci na dnešek další povstaleckou čtvrť v Aleppu. O novém úspěchu rozsáhlé vládní ofenzivy s cílem získat úplnou kontrolu nad druhým největším městem v Sýrii informovala exilová Syrské organizace pro lidská práva (SOHR).

Po nočním dobytí čtvrti Tárik al-Báb bude mít syrský režim pod kontrolou zhruba 60 procent povstaleckého sektoru v Aleppu, ovládnutého rebely v roce 2012, upřesnila SOHR. 

Vládní síly mají podle ní znovu pod kontrolou také silnici spojující západní části města, které jsou v rukou provládních sil, s mezinárodním letištěm v Aleppu, které rovněž kontroluje armáda a které leží o něco jižněji než Tárik al-Báb. 

Povstalci nechtějí Aleppo opustit 

Povstalečtí velitelé podle agentury Reuters prohlásili, že se nevzdají a Aleppo neopustí. "Zeptal jsem se různých frakcí, které řekly: my se nevzdáme," řekl agentuře Reuters vedoucí politické sekce povstalecké skupiny Fastakim v Halabu Zacharíja Malahifdží. 

"Vojenští velitelé v Aleppu řekli, že neodejdou z města. Nemáme problém s koridory pro odchod civilistů, my ale město neopustíme," prohlásil Malahifdží. 

Čtěte také: Syrští povstalci ztratili klíčovou čtvrť na severovýchodě Aleppa. Z města uteklo deset tisíc civilistů

Aleppo je nyní hlavním dějištěm syrského konfliktu, který si vyžádal za více než pět let přes 300.000 mrtvých. Od roku 2012 je město rozděleno mezi povstalecký sektor na východě a západní sektor kontrolovaný vládními silami. 

V rámci nejnovější tvrdé ofenzivy proti povstalcům syrské režimní síly navzdory protestům západních zemí zahrnuly východní část měst takřka neustávajícími nálety a dělostřeleckou palbou. Před tímto ničivým náporem uprchlo z dobývaného sektoru přes 50.000 civilistů, tvrdí SOHR. 

Od 15. listopadu bylo podle jejích údajů zabito ve východním sektoru 307 civilistů, z toho 42 dětí a 21 žen. V západním Aleppu zahynulo při povstaleckém ostřelování 59 civilistů. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace