Zprávy → Svět16. listopadu  2016 v 18:30  

Tajemník pro EU Prouza dostal Řád čestné legie, nejvyšší francouzské vyznamenání

Tomáš Prouza (ČSSD) převzal od francouzského velvyslance Řád čestné legie - Foto:  ČTK

Tomáš Prouza (ČSSD) převzal od francouzského velvyslance Řád čestné legieFoto:  ČTK

Státní tajemník pro Evropskou unii Tomáš Prouza (ČSSD) převzal francouzské nejvyšší státní vyznamenání. Podle něj je to symbol dobrých vztahů mezi Francií a Českou republikou.

Prouza si insignie rytíře Řádu čestné legie převzal v Praze z rukou francouzského velvyslance v České republice, který zdůraznil Prouzovo působení ve prospěch evropského projektu. 

„Myslím si, že je to výborná ukázka toho, jak se za poslední tři roky podařilo sblížit Českou republiku s Francií. Vztahy jsou mnohem intenzivnější, fungují lépe nejen na vrcholové úrovni, ale i na mezilidské, spoustě drobných projektů. O to víc si cením toho, že jako symbol francouzský prezident zvolil toto vyznamenání pro mě. Je to samozřejmě závazek,“ řekl státní tajemník. 

Čtěte také: S Francií máme vynikající vztahy, říká velvyslankyně. Získala Řád čestné legie

Rytíř Řádu čestné legie je nejnižší formou tohoto vyznamenání a v minulosti jej obdržely desítky občanů České republiky i Československa. 

Nejvyšší formu tohoto vyznamenání, velkokříž Řádu čestné legie, dostali pouze bývalý prezidenti Edvard Beneš a Václav Havel a také generál Antonín Hasal. 

Autor:  Lukáš Matoška

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace