Zprávy → Svět26. října  2016 v 06:42  

Tajná nahrávka: Mayová v květnu v soukromém projevu varovala před brexitem

Theresa Mayová měsíc před referendem o vystoupení UK z EU ostře varovala před dopady brexitu (ilustrační foto) - Foto:  Reuters

Theresa Mayová měsíc před referendem o vystoupení UK z EU ostře varovala před dopady brexitu (ilustrační foto)Foto:  Reuters

Britská první ministryně Theresa Mayová v květnu ostře varovala před dopady brexitu. Vyplývá to z uniklé nahrávky jejího květnového soukromého projevu pro bankovní společnost Goldman Sachs, kterou získal deník The Guardian. Její postoj měsíc před referendem o setrvání země v unii tak podle deníku kontrastuje s nedávnými výroky před konzervativní stranou, kdy Mayová řekla, že je důležitější omezit volný pohyb lidí z unie před společným evropským trhem.

Theresa Mayová v nahrávce bankéře z Goldman Sachs soukromě varovala, že po odchodu Británie z osmadvacítky by zahraniční firmy mohly odejít ze Spojeného království na jiné trhy. 

„Myslím, že ekonomické argumenty mluví jasně. Být součástí pětisetmilionového obchodního bloku je pro nás zásadní,“ řekla na nahrávce Mayová.  

Na sjezdu konzervativní strany v Birminghamu zkraje měsíce ale uvedla, že před společným evropským trhem upřednostní omezení volného pohybu lidí z unie. 

Nahrávka zároveň zachycuje Mayovou, jak říká, že pro bezpečí Británie bude nejlepší v unii zůstat. Jako výhody osmadvacítky uvedla nástroje jako evropský zatykač nebo sdílení informací mezi policií. 

„Rozhodně existují věci, které můžeme dělat jako členové Evropské unie a které nás myslím udrží ve větším bezpečí,“ vysvětlila tehdy. 

Uniklá nahrávka by mohla být pro premiérku nepříjemností. Čelí totiž kritice, že dostatečně nepodpořila svého předchůdce Davida Camerona v kampani proti brexitu. 

Autor:  Lenka Davidová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace