Zprávy → Svět4. listopadu  2016 v 06:10  

Trest za polibek? Nezletilým Maročankám hrozí až tři roky vězení. Jsou obviněné z homosexuality

Marocké úřady obvinily z homosexuality dvě nezletilé dívky (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Profimedia

Marocké úřady obvinily z homosexuality dvě nezletilé dívky (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Profimedia

Marocká policie zadržela 16letou Sanau a 17letou Hajar kvůli údajnému polibku na střeše budovy v Marrákeši minulý čtvrtek. Dívky nyní čeká soud a hrozí jim šest měsíců až tři roky vězení. Úřady je obviňují z homosexuality, která je podle tamních zákonů trestná. Aktivisté přitom dlouhodobě volají po změně legislativy. Podobných případů se v Maroku v posledních letech objevuje několik, píše server The Indian Express.

„Někdo je vyfotil a poslal fotky jejich rodinám, které informovaly policii,“ popsal Omar Arbib, aktivista z Marocké asociace pro lidská práva. Dodal, že zadrženy byly dívky ještě ten den. 

Maročanky jsou obviněné za „nemorální nebo nepřirozené činy s jedincem stejného pohlaví“ podle článku 489 marockého trestního zákoníku. Ten postihuje jakékoliv sexuální aktivity mezi jedinci stejného pohlaví právě trestem v rozmezí šesti měsíců až tří let vězení. 

Aktivista Arbib chce, aby byly dívky propuštěny a článek 489 byl úplně zrušen. I proto marocká asociace pro lidská práva na obranu nezletilých najala dívkám právníka. 

„Lidé nemůžou být trestáni za svou sexuální orientaci,“ řekl pro CNN. Po zrušení článku 489 volala už dříve i mezinárodní nevládní organizace Human Rights Watch. 

Maroko je pomyslně rozdělené mezi náboženským konzervatismem a otevřeností vůči Západu. Většina Maročanů byla vychována v přesvědčení, že homosexualita je znakem západní dekadence a nemorálnosti. 

Oficiální přístup Maroka vůči homosexualitě i celé LGBTQ komunitě přitom silně kontrastuje s přístupem sousedního Španělska, které je považováno za jednu z nejvíc sociálně liberálních a gay friendly zemí na celém světě. 

Autor:   dp

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace