Zprávy → Svět23. listopadu  2016 v 13:31  

Trump jmenoval první ženu tmavé pleti. Do OSN vyšle svoji bývalou kritičku

Guvernérka Jižní Karolíny Nikki Haleyová se stane velvyslankyní USA v OSN - Foto:  Reuters

Guvernérka Jižní Karolíny Nikki Haleyová se stane velvyslankyní USA v OSNFoto:  Reuters

Guvernérka Jižní Karolíny Nikki Haleyová se stane novou velvyslankyní Spojených států v OSN. Ve středu to uvedla stanice NBC s tím, že Haleyová je první ženou tmavé pleti, kterou Donald Trump jmenoval do funkce. Haleyová přitom Trumpa donedávna ostře kritizovala. Nominace Haleyové zatím oficiálně oznámena nebyla, média ji zveřejnila s odvoláním na anonymní zdroje z Trumpova štábu.

Ve svých 44 letech je Nikki Haleyová nejmladším guvernérem v USA, připomíná BBC. 

Dcera imigrantů z Indie je pokládána za vycházející hvězdu Republikánské strany. Nabídku budoucího amerického prezidenta ve středu přijala navzdory tomu, že Trumpa během předvolební kampaně hlasitě kritizovala a v primárkách stála při jeho socích - nejprve při Marcu Rubiovi a poté při Tedu Cruzovi.  

Proti rasistům i přijetí uprchlíků 

Ve finálním výběru nakonec hlasovala pro Donalda Trumpa, ale neopomněla přitom zdůraznit, že ze své volby není nijak nadšená. Magnátovi vyčítala mimo jiné to, že nezaujal ostřejší postoj vůči svým stoupencům z řad bělošských rasistů. 

Trump na rozdíl od dřívějších republikánských prezidentů post představitele v OSN považuje za vládní funkci, uvedla AP. 

Nikki Haleyová je první ženou a zástupkyní menšin na postu guvernéra konzervativní Jižní Karolíny. Ten zastává už druhé volební období, od roku 2010. Předtím působila šest let jako zákonodárkyně ve státní Sněmovně reprezentantů. 

Čtěte také: VIDEO: Stoupenec Trumpa oslavoval jeho vítězství. Heil Trump, křičel během projevu

Jako guvernérka Haleyová vystoupila proti možnosti ubytování syrských uprchlíků na území státu; vymezuje se také reformě zdravotnictví prosazované Barackem Obamou. Loni podepsala zákon, jímž z půdy hlavního města nechala odstranit kontroverzní konfederační vlajku, připomíná Reuters. 

Rodné jméno Nikki Haleyové je Nimrata Randhawová. Vyrůstala v domácnosti sikhů, ale posléze se přiklonila ke křesťanství. Je provdaná za kapitána Národní gardy Michaela Haleyho, s nímž má dvě děti. 

Autor:   mls,  ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace