Zprávy → Svět10. listopadu  2016 v 10:15  

Trump očima evropských deníků: Svět vzhůru nohama. O-ou! O můj Bože!

The Sun - Foto:  ZW ČRo

The SunFoto:  ZW ČRo

Překvapivá výhra Donalda Trumpa se odráží nejen na stránkách amerických deníků, ale i těch evropských. Ty vidí stavebního magnáta jako velkou neznámou i ohromný šok.

Poměrně emocionálně zareagovala už ve středu americká média. Magazín The New Yorker označil vítězství republikánského kandidáta s odkazem na známou knihu za Americkou tragédii. Deník The New York Daily New dal na svou titulní stránku Bílý dům s označením Dům hrůzy.
S netradiční titulní stranou vyšel ve čtvrtek německý deník Die Welt. „Svět postavený na hlavu,“ píše na stránce otečené příznačně celé naopak. 

Die Welt - Foto:  ZW ČRo

Další německý deník Die Zeit ukazuje zroněnou Sochu svobodu, kterou doplňuje velký nápis „O můj Bože!“. 

Die Zeit - Foto: Die Zeit

Francouzský deník La Croix upozorňuje na to, že Donald Trump, který nikdy nebyl v politice, je pro mnohé velkým otazníkem, když na své titulní stránce píše „Neznámy“. 

La Croix - Foto:  ZW ČRo

Britský Daily Mirror se netají tím, že Trumpovo vítězství vidí jako katastrofu. „Co to jen udělali?“ ptá se na jeho titulní stránce brečící Socha svobody.  

The Mirror - Foto:  ZW ČRo

O něco vtipněji se k výsledkům staví konkurenční The Sun. Ten nechal výsledek amerických voleb okomentovat Homera Simpsona jednoduchým „O-ou“. Oblíbený animovaný seriál totiž to, že se Donald Trump stane prezidentem Spojených států, předpověděl už před několika lety.  

The Sun - Foto:  ZW ČRo

Na literaturu odkazují také ruské The Moscow Times, které píší „Nebezpečný nový svět“. Na mysli tak mají klasický dystopický román Konec civilizace: aneb Překrásný nový svět.  

Moscow times - Foto:  ZW ČRo

Jak se s volbou vypořádaly české deníky? 

Titulky českých novin po vítězství Donalda Trumpa - Foto: Anna Kottová

Čtěte také: Šok, Dům hororů, vulgarity na titulkách. Podívejte se, jak média reagovala na Trumpovo zvolení

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace