Zprávy → Svět16. listopadu  2016 v 06:31  

Trump poprvé telefonoval s Porošenkem. O Krymu ale zřejmě nemluvili

Ukrajinský prezident Petro Porošenko (archivní foto) - Foto: European Commission Audiovisual service

Ukrajinský prezident Petro Porošenko (archivní foto)Foto: European Commission Audiovisual service

Nově zvolený americký prezident Donald Trump si v úterý telefonoval s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem. Volali si den poté, co Trump stejným způsobem mluvil i se šéfem Kremlu Vladimirem Putinem.

Informace o telefonátu pocházejí v tuto chvíli jen z ukrajinské strany, psal o něm oficiální web prezidenta Petra Porošenka. 

Trump se podle něj s ukrajinským prezidentem domluvili na společné osobní schůzce ve Washingtonu hned začátkem příštího roku, až Trump oficiálně nastoupí do funkce. 

Porošenko prý Trumpovi zdůraznil, že americká podpora byla a nadále bude pro Ukrajinu klíčová. Naopak politici se spolu zřejmě nebavili o anektovaném poloostrově Krymu, což je pro Ukrajinu stěžejní otázka. 

Vítěz amerických prezidentských voleb Donald Trump - Foto:  Reuters

Vítěz amerických prezidentských voleb Donald TrumpFoto:  Reuters

Ukrajinský autonomní poloostrov Moskva i přes odpor Kyjeva a Západu začlenila do Ruské federace v březnu 2014. A byly to právě Spojené státy, které na anexi odpověděly vyhlášením sankcí, které několikrát rozšířily. 

Trump se o Krymu nebavil ani s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, se kterým telefonoval v pondělí. Během kampaně i po svém zvolení Trump zdůrazňoval, že se chce bavit se všemi a má v plánu sblížení s Ruskem, čehož se právě Ukrajina obává. 

Nově zvolený americký prezident mluvil s Putinem například o situaci v Sýrii. Obas tátníci se podle prohlášení Kremlu shodli, že je nutné spojit síly v boji s extremismem a mezinárodním terorismem.  

Autor:  Zdeněk Novák

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace