Zprávy → Svět17. listopadu  2016 v 12:13  

Trump přijme první návštěvu, setká se s japonským premiérem Abem. Mluvit budou o bezpečnosti

Japonský premiér Abe se sejde s Donaldem Trumpem - Foto:  Reuters

Japonský premiér Abe se sejde s Donaldem TrumpemFoto:  Reuters

Japonský premiér Šinzó Abe odletěl do New Yorku na setkání s nově zvoleným prezidentem USA Donaldem Trumpem. Pro toho to bude vůbec první schůzka se zahraničním vůdcem od jeho zvolení. Abe se chce ujistit, že USA budou spolupracovat v bezpečnostní spolupráci s Japonskem.

Podle agentury AFP odcestoval japonský premiér Šinzó Abe ve čtvrtek na návštěvu Spojených států, kde se setká s vítězem amerických prezidentských voleb Donaldem Trumpem. 

Abe bude podle analytiků u Trumpa hledat ujištění, že Spojené státy jsou nadále odhodlány pokračovat v bezpečnostní alianci, jejíž součástí je i nasazení asi 50 tisíc amerických vojáků na japonském území. 

Čtěte také: Zeman volal Ivaně Trumpové: Lepší velvyslankyni k nám USA poslat nemohou

Trump vyvolal v Japonsku znepokojení, když během své předvolební kampaně prohlásil, že Tokio málo platí za americkou vojenskou ochranu. „Japonsko, Německo, Jižní Korea, Saúdská Arábie jsou bohaté státy. Proč neplatí Spojeným státům za obranu?" ptal se tehdy Trump. 

Kromě toho také řekl, že by si Japonsko mělo obstarat svou vlastní atomovou bombu, aby se ubránila proti Severní Koreji. Japonský premiér ještě před setkáním oznámil, že si váží možnosti mluvit s Trumpem mezi prvními. "Chtěl bych vybudovat vzájemnou důvěru s nově zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem," dodal. 

Čtěte také: Donald Trump odmítá boj proti globálnímu oteplování. Do cesty se mu teď staví 21 amerických dětí

Japonsko namítá, že již nyní vynakládá velké částky na provoz amerických základen v zemi a že je i strategickým zájmem USA, aby měly v tichomořské oblasti své vojáky. 

Znepokojení v regionu vyvolává Severní Korea, která opakovaně porušuje rezoluce Rady bezpečnosti OSN prováděním raketových a jaderných testů, i mocenské ambice Číny, napsala agentura AP. 

Předseda japonské vlády se v New Yorku zastaví cestou na summit Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC), který se o víkendu koná v Peru. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace