Zprávy → Svět28. listopadu  2016 v 08:06  

Trump tvrdí, že miliony lidí ve volbách hlasovaly nelegálně a média o tom mlčí

Vážné volební podvody se staly ve Virginii, New Hampshire a Kalifornii, tvrdí Trump - Foto: Gage Skidmore, flickr.com

Vážné volební podvody se staly ve Virginii, New Hampshire a Kalifornii, tvrdí TrumpFoto: Gage Skidmore, flickr.com

Budoucí hlava Spojených států Donald Trump tvrdí, že v prezidentských volbách získal pro zvolení nejen nezbytnou většinu volitelů, ale i většinu všech voličských hlasů, pokud by se odečetly miliony lidí, kteří volili nelegálně. Žádné důkazy však Trump nepředložil.

„Drtivě jsem získal nejen sbor volitelů, vyhrál jsem i hlasy všech voličů, pokud jde o prosté sečtení hlasovacích lístků, pokud škrtnete miliony lidí hlasujících nelegálně," napsal republikán Trump na Twitteru. 

Dodal, že vážné volební podvody se staly ve Virginii, New Hampshire a Kalifornii. „Tak proč o tom média neinformují?" dodal. 

Volby prezidenta USA nejsou přímé, ale dvoustupňové. Rozhodující jsou počty získaných volitelů za jednotlivé státy, nikoli celkový počet hlasů odevzdaných přímo voliči. 

Pokud jde o prosté sečtení všech hlasů odevzdaných ve volbách, tak jich demokratická kandidátka Hillary Clintonová podle volební komise získala o dva miliony více než Trump. O prezidentovi ale nerozhoduje prostá většina všech hlasů, ale většina v 538členném sboru volitelů, který ovládl Trump. 

Výsledek voleb napadla neúspěšná kandidátka Strany zelených Jill Steinová, která žádá o ruční přepočítání hlasů ve Wisconsinu, v Pensylvánii a v Michiganu. Štáb Clintonové Steinovou podpořil, což Trump označil za podraz. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace