Zprávy → Svět10. října  2016 v 15:00  

Trumpova poradkyně pro ČRo: Jeho prohlášení jsou nechutná, ale odvracet se od něj je chyba

Trumpovu kampaň potápí skandál s uniklou nahrávkou, na které zaznívají obscénní prohlášení - Foto:  ČTK/AP, Evan Vucci

Trumpovu kampaň potápí skandál s uniklou nahrávkou, na které zaznívají obscénní prohlášeníFoto:  ČTK/AP, Evan Vucci

Donald Trump udělal po skandálu s obscénní nahrávkou vše, co bylo v jeho silách, tvrdí jeho poradkyně Sarah Huckabeeová. Republikáni, kteří se od kandidáta odvrátili, podle ní dělají chybu.

Výzvy k rezignaci, stažení podpory i ohlášený odchod voličů a hlavně voliček do tábora rivalky Hillary Clintonové vyvolal skandál Donalda Trumpa. Republikánský kandidát na prezidenta Spojených států pronesl v televizní nahrávce z roku 2005 na adresu žen několik obscénních a vulgárních výroků. 

 

Sarah Huckabee o kampani Donalda Trumpa.mp3

Vložit na svůj web

Odpor zatím nijak neslábne, přední poradkyně kampaně Donalda Trumpa Sarah Huckabeeová ale věří, že se škoda dá napravit. "Jsem o tom přesvědčená. Udělal všechno, co bylo v jeho silách. Přiznal, že udělal chybu, požádal o prominutí a omluvil se - nejen nám ženám - ale i své rodině a celé Americe,“ řekla Huckabeeová v rozhovoru pro Český rozhlas. 

Trump se v posledních dnech snažil zmírnit dopady skandálu, který má potenciál potopit jeho kandidaturu. Zveřejněním videonahrávky je, jak řekl, zahanbený, svá slova ale bránil s tím, že šlo o chlapské řeči. Podle Huckabeeové byla omluva myšlena upřímně. Obsah nahrávky přitom pobouřil i ji samotnou. 

"Já osobně nikdy jeho prohlášení bránit nebudu, myslím, že jsou hrozná a nechutná. Nikdo z nás není perfektní, a pokaždé, když uděláme chybu, musíme ji přiznat a omluvit se. A přesně to Donald Trump udělal," je přesvědčená Huckabeeová. 

Republikáni by se měli sjednotit 

Tlak republikánů nemizí, pro řadu politiků byla slova, ve kterých Donald Trump odhalil, jak smýšlí o ženách, pomyslnou poslední kapkou. Podporu mu odřekli vlivný senátor John McCain, bývalá ministryně zahraničí Condoleeza Riceová a další. Huckabeeová to ale jako problém nevidí. "Spíš mám obavy o ně samotné, je to myslím špatné rozhodnutí, z hlediska celé strany. Republikáni by se měli sjednotit za svým kandidátem a podpořit ho,“ říká. Trump podle ní má i nadále podporu milionů Američanů napříč zemí. 

Čtěte také: Druhá prezidentská debata v USA: 'neamerické' vězení pro Clintonovou, Trump odvracel nařčení ze sexismu

„Pokud ho hrstka washingtonských elit nepodpoří, ať si! Donald Trump zastupuje celou Ameriku, její střední třídu, a proto zvítězí v podzimních volbách," věří jeho poradkyně, která vyvrací i podezření, že kolabuje samotná kandidátská dvojice. Vztah Trumpa s viceprezidentskou dvojkou Mikem Pencem měl v posledních dnech zjevně pauzu. Podezření zesílilo poté, co Trump v debatě otevřeně řekl, že se svým kolegou nesouhlasí v otázce řešení krize v Sýrii a ani s ním o tématu nemluvil. 

"Myslím, že to znamená, že spolu nemluvili o konkrétní věci. Jinak spolu komunikují pravidelně. Mike Pence je na sto procent oddaný kandidatuře a snaze udělat z Ameriky znovu skvělé místo - pohromadě právě s Donaldem Trumpem," odmítá zprávy o rozporech v kampani Huckabeeová. 

Autor:  Lenka Kabrhelová  (lek)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace