Zprávy → Svět1. listopadu  2016 v 15:05  

Turecké úřady jihovýchod země odstřihly od internetu. Chtějí tak předejít protestům Kurdů

K internetu nemá v Turecku přístup asi šest milionů lidí (ilustrační foto) - Foto: Anna Kottová

K internetu nemá v Turecku přístup asi šest milionů lidí (ilustrační foto)Foto: Anna Kottová

Turecké úřady odpojily jihovýchod země od internetu. Snaží se tak předejít eskalaci protestů. Bez přístupu k síti je podle odhadů v oblastech obývaných především Kurdy šest milionů lidí, a to například ve městech Mardin nebo Diyarbakır. Internet tam prakticky nefunguje od minulého čtvrtka.

Jihovýchodní Turecko bývá v posledních dnech od internetu odpojené vždy od 10 do 19 hodin. Místní obyvatelé si stěžují, že jsou tak odříznutí od světa. 

Úřady ke kroku přistoupily kvůli strachu z protestů. Mezi vládou a kurdskou menšinou, která tvoří okolo dvaceti procent obyvatel, po červencovém potlačeném pokusu o státní převrat vzrostlo dlouhodobé napětí. 

Čtěte také: Turecká policie zadržela šéfredaktora a dalších devět lidí z opozičního listu Cumhuriyet

Nespokojenost posílily čistky, které odstraňují z pozic lidi údajně spřízněné s hnutím Fetullaha Gülena. Islámského duchovního žijícího v exilu ve Spojených státech vláda viní ze zosnování nevydařeného vojenského převratu. 

Zatčeni byli i starostové většinově kurdských měst a místní následně vyšli protestovat do ulic. Masové akce probíhaly zejména v Diyarbakıru, kde došlo i ke střetům s policisty. Vypnutí internetu v oblasti má tak znemožnit svolávání demonstrantů a sdílení fotek i videí přes sociální sítě. 

Odstřižení od internetu jako taktika  

Úřady chtějí místní obyvatele odříznout především od v Turecku velmi oblíbeného twitteru, který je s protesty na jihovýchodě spojený. 

Omezování přístupu k internetu je v zemi poměrně běžné, úřady krok používají jako taktiku. Přistoupily k ní i v době protestů na istanbulském náměstí Taksim. Blokují pak především právě sociální sítě. 

Celkem je v Turecku blokováno přibližně 112 tisíc webů, například s náboženskou a sexuální tematikou, ale i se zpravodajstvím. 

Trestná navíc může být i kritika v podobě tweetů nebo příspěvků na Facebooku. Jeden muž v Turecku například doplatil na to, že zveřejnil obrázek přirovnávající prezidenta Erdogana k filmovému Gloomovi z Pána prstenů. Soud rozhodl, že se jedná o negativní postavu a muž mimo jiné přišel o pozici lékaře. 

Autor:  Jaromír Marek  (jma)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace