Zprávy → Svět12. listopadu  2016 v 20:59  

Turecko pozastavilo činnost 370 nevládních organizací. Prý kvůli teroristickým aktivitám

Islámský duchovní Fethullah Gülen - Foto: zdroj: YouTube.com,  BBC News

Islámský duchovní Fethullah GülenFoto: zdroj: YouTube.com, BBC News

V Turecku pokračují čistky po červencovém pokusu o puč. Vláda pozastavila fungování 370 neziskových organizací. Podle vicepremiéra Numana Kurtulmuse existuje podezření, že tyto organizace spolupracují s teroristy.

Mezi organizacemi jsou také skupiny bojující za lidská práva nebo pracující s dětmi. Podle ministerstva vnitra je 153 z nich napojeno na Fethullaha Güllena, kterého turecké úřady obvinily z organizování puče. Dalších 190 skupin je údajně napojeno na Stranu kurdských pracujících, 19 na Revoluční stranu pro lidové osvobození a osm na Islámský stát. 

„Tyto organizace nejsou uzavřeny, jejich činnost byla pozastavena. Jsou pádné důkazy, že jsou spojeny s teroristickými organizacemi,“ uvedl Kurtulmus. 

Čtěte také: 'Na Balkáně mají Turky rádi.' Erdogan by chtěl rozšířit hranice, odvolává se na Atatürka a Osmanskou říši

Podle agentury AP turecká policie provedla v kancelářích některých organizací razie. V několika případech se setkala s odporem, což vedlo k zadržení členů organizací. 

„Turecko musí bojovat s terorismem na tolika různých frontách. Snažíme se očistit státní instituce od gülenistů. A zároveň bojujeme s kurdskými ozbrojenci a Islámským státem,“ dodal Kurtulmus. 

Turecká vláda se stala terčem ostré kritiky kvůli postupu proti svým odpůrcům po červencovém nezdařeném pokusu o vojenský převrat. Kvůli údajnému napojení na duchovního Fethullaha Güllena žijícího v USA bylo zhruba 37 tisíc lidí uvězněno. Více než 110 tisíc lidí bylo ze stejného důvodu propuštěno z práce či přesunuto na nižší pozici, informuje agentura Reuters. 

Autor:  Jakub Lucký,  ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace