Zprávy → Svět19. října  2016 v 06:30  

Turecko se obává teroristických útoků. Úřady v Ankaře zakázaly všechna shromáždění

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan - Foto:  Reuters

Turecký prezident Recep Tayyip ErdoganFoto:  Reuters

Turecké tajné služby varují před teroristickými útoky takzvaného Islámského státu. Největší riziko hrozí Istanbulu a městům Izmir, Gaziantep a metropoli Ankaře. Zvýšení bezpečnostních opatření souvisí s vojenskou operací v Iráku, kde se Turecko podílí na osvobozování Mosulu z rukou islamistů.

Úřady v Ankaře zakázaly kvůli bezpečnostní hrozbě veřejná shromáždění a mítinky až do konce listopadu. Podle zprávy turecké tajné služby MIT hrozí útoky všude tam, kde je větší koncentrace lidí. 

Policie posiluje své jednotky v ulicích. Potenciálním cílem teroristů se mohou stát především dopravní uzly a samotná hromadná doprava. Loni zabili teroristé z takzvaného Islámského státu v Turecku přes sto lidí. 

Turecko a bitva o Mosul 

Turecký premiér Binali Yildirim v úterý nejprve řekl, že turecké letectvo se účastní ofenzivy v Mosulu v rámci mezinárodní koalice. Později ale svá slova poupravil tak, že turecké stíhačky zatím nebyly použity, ale „budou nasazeny, až přijde čas.“ 

Čtěte také: Spojenecká vojska pokračují v ofenzívě směrem na Mosul. Ve městě je čekají lidské štíty a únikové tunely

Zapojení Turecka do bojů na severu Iráku později hájil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. „Turecko tam má historickou zodpovědnost, takže tam budeme," řekl Erdogan v Ankaře. „Budeme v Mosulu na bitevním poli i u jednacího stolu," dodal turecký prezident. 

Proti účasti Turecka na bojích o Mosul se ale už dříve ostře postavila irácká vláda. Už při přípravě ofenzivy zaměřené na znovudobytí města z rukou bojovníků takzvaného Islámského státu se Turecko a Irák dostaly do sporu kvůli případné účasti Ankary. Do bojů totiž mělo zasáhnout i tři tisíce iráckých vojáků vycvičených tureckými jednotkami. 

Irácký premiér Hajdar Abádí to ale odmítl. Jeho šíity ovládané vládě záleží na tom, aby se na osvobozovací akci převážně sunnitského Mosulu podílely v první řadě její milice. 

„Turecká armáda se současných bojů neúčastní, ale vývoj podrobně sleduje," oznámil už dříve turecký vojenský zdroj. Ankara ale v minulých dnech dává hlasitě najevo najevo, že je její armáda připravena do bojů o Mosul zasáhnout.  

Autor:  Jaromír Marek  (jma), Anna Kottová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace