Zprávy → Svět4. listopadu  2016 v 07:30  

Turecko zadrželo vůdce a poslance prokurdské strany za to, že odmítli vypovídat

Záběr z bezpečností kamery, který ukazuje na místo výbuchu v Diyarbakiru na jihovýchodě Turecka. - Foto:  Reuters

Záběr z bezpečností kamery, který ukazuje na místo výbuchu v Diyarbakiru na jihovýchodě Turecka.Foto:  Reuters

Turecká policie v pátek brzy ráno zadržela dvojici vůdců a devět poslanců opoziční prokurdské Lidové demokratické strany (HDP) v souvislosti s údajnou podporou terorismu. Podle agentury Reuters o tom informovalo ministerstvo vnitra s tím, že byly vydány zatykače na celkem 13 zákonodárců. Členové strany podle úřadů podporují kurské separatisty.

Několik hodin po zatýkání otřásla Diyarbakirem exploze, k níž podle bezpečnostních zdrojů Reuters došlo poblíž policejní stanice, kde byli zadrženi místní poslanci. Výbuch zabil jednoho člověka a více než tři desítky dalších poranil, na místě podle tureckých médií zasahovala řada sanitek. V této oblasti dochází v posledních měsících k bombovým útokům na bezpečnostní síly opakovaně a úřady je připisují kurdským separatistům. 

Policie provedla zátah v ankarském domě Selahattina Demirtaşe a také v Diyarbakiru na Kurdy obývaném jihovýchodě země, kde žije druhá vedoucí postava strany Figen Yüksekdagová. Stejně jako devítka dalších zákonodárců strany byli zadrženi kvůli tomu, že odmítli vypovídat v případech trestných činů spojených s údajnou propagací terorismu. 

Dva další poslanci, na něž byly vydány zatykače, se nacházejí v zahraničí mimo dosah tureckých úřadů. Policisté rovněž podnikli razii v ankarské centrále strany, kde podle televizních záběrů došlo k rozepřím mezi nimi a členy stranického aparátu. Vstup do stranického sídla podle Reuters strážila početná skupina policistů. 

Čtěte také: Turecké úřady jihovýchod země odstřihly od internetu. Chtějí tak předejít protestům Kurdů

HDP na Twitteru označila akci za pokus o puč ze strany vlády prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a vyzvala mezinárodní společenství k reakci. "Velmi špatné zprávy z Turecka. Opět. Nyní jsou zatýkáni poslanci HDP," uvedla na Twitteru nizozemská europoslankyně Kati Piriová, která se v EP zabývá situací v Turecku. 

Demirtaş již z dřívějška čelí obžalobě kvůli zmíněnému zločinu, neboť stejně jako řada dalších poslanců své strany údajně oslavoval kurdské separatisty ze zakázaných organizací jako je Strana kurdských pracujících (PKK). Yüksekdagová byla za podobný čin odsouzena k deseti měsícům a její trest ve čtvrtek potvrdil nejvyšší soud. 

Stíhání poslanců v Turecku umožnil zákon z letošního jara, který prosadila vládnoucí strana a který zbavil imunity čtvrtinu poslanců, většinou opozičních. Západní země tento zákon kritizují, podle nich ohrožuje demokracii. Vláda ho však hájí jakou součást svého boje proti terorismu.
 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace