Zprávy → Svět1. září  2016 v 10:46  

UNICEF: Nejméně dětí chodí do školy v Libérii, v lavicích nebudou ani miliony malých Syřanů

Palestinské děti ve škole v Pásmu Gazy (ilustrační foto) - Foto:  Reuters

Palestinské děti ve škole v Pásmu Gazy (ilustrační foto)Foto:  Reuters

Nejméně dětí chodí do školy v Libérii, Jižním Súdánu a Afghánistánu. Vyplývá to z údajů, které dnes u příležitosti začátku školního roku v řadě zemí světa zveřejnil Dětský fond OSN (UNICEF).

V západoafrické Libérii do školy nechodí téměř dvě třetiny dětí a v Jižním Súdánu skoro 60 procent. 

Následují další africké a asijské země: Afghánistán (46 procent), Súdán (45 procent) a Niger (38 procent). V Nigérii, nejlidnatější zemi Afriky s více než 170 miliony obyvatel, vzdělávací instituci nenavštěvuje 34 procent školou povinných dětí. 

Naopak v první desítce není například Sýrie. V zemi od roku 2011 zuří ozbrojený konflikt, i tady ale do školních lavic neusedne 2,1 milionu dětí ve věku od pěti do 17 let. 

Do školy nechodí ani dalších 600 tisíc syrských dětí, které kvůli válce žijí v uprchlických táborech v některé z okolních zemí. 

V deseti nejpostiženějších zemích do školy nechodí celkem 18 milionů dětí. Studie UNICEF navíc nezahrnuje data ze dvou zemí, v nichž zuří ozbrojené konflikty – Libye a Somálska – a počet dětí, kterým se ve světě nedostane školního vzdělání, je tak pravděpodobně ještě vyšší. 

Důvody „vzdělávací krize“ jsou podle UNICEF hlavně ozbrojené konflikty, přírodní katastrofy a chudoba. Vzdělání dětí je přitom klíčové pro zlepšení životní úrovně celé společnosti i poválečnou obnovu, připomíná Dětský fond. 

Autor:   ČTK,  ČRo

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace