Zprávy → Svět26. října  2016 v 07:35  

USA proti mně organizují puč, tvrdí prezident Venezuely. Opozice ho žene před soud

Venezuelský prezident Nicolás Maduro tvrdí, že proti němu Washington organizuje puč - Foto:  Reuters

Venezuelský prezident Nicolás Maduro tvrdí, že proti němu Washington organizuje pučFoto:  Reuters

Opozice chce soudit prezidenta Venezuely za porušování ústavy. Podle vládních socialistů, ale opoziční parlament nemá žádnou moc.

Venezuelská opozice odhlasovala v parlamentu soud proti prezidentovi Nicolási Madurovi. Socialistického politika chce hnát k odpovědnosti kvůli údajnému porušování ústavy. 

Před týdnem soud zastavil referendum o svržení Madura, které se opozice snažila prosadit. Druhé kolo sbírání podpisů, nutné pro vyhlášení referenda, mělo původně začít ve středu. 

Prezident Nicolás Maduro po hlasování v parlamentu prohlásil, že opozice se pokouší o parlamentní puč a že se řídí zájmy americké armády, která je prý posedlá zničením Venezuely. 

Čtěte také: Venezuelská volební rada přerušila proces odvolání prezidenta Madura

Žádost o soud s Madurem ale pravděpodobně vyzní naprázdno. Vládní socialisté navíc namítají, že podle nejvyššího soudu ztratil parlament veškerou moc. V prosincových volbách získala spojená protimadurovská opozice ve venezuelském zákonodárném shromáždění většinu. Její předáci později prohlásili, že proti vládě a prezidentovi chtějí bojovat všemi prostředky včetně občanských nepokojů. 

Autor:  David Koubek  (dkk)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace