Zprávy → Svět27. října  2016 v 06:24  

Úspěšný útok amerických dronů. V Afghánistánu zabily dva velitele Al-Káidy

Americký bezpilotní letoun Predator - Foto: Public domain

Americký bezpilotní letoun PredatorFoto: Public domain

Americké bezpilotní letouny zabily dva nejvyšší představitele teroristické organizace Al-Kaídy v zemi. Oznámil to ve středu mluvčí Pentagonu. Úspěšný útok provedla armáda v afghánské provincii Kunar.

Podle představitelů americké armády šlo o nejvýznamnější operaci za posledních několik let. Jednou z obětí se měl stát Farúk Katání, velitel teroristické organizace na severovýchodě Afghánistánu. Podle armádních činitelů to byl údajně jeden z hlavních plánovačů teroristických útoků na spojenecké cíle v zemi. 

Čtěte také: Islámský stát přišel o svého mluvčího Adnáního. Byl zabit v syrském Aleppu

Druhou obětí útoku je Bilál Utábí, který budoval teroristické výcvikové tábory v Afghánistánu. Z nich poté teroristé podnikali útoky proti spojencům. Kromě jiných úkolů také verboval a cvičil zahraniční bojovníky. 

Podle Pentagonu byl Katání považován za nejvyššího velitele Al-Káidy v Afghánistánu, zatímco Utábí byl dvojkou nebo trojkou ve velitelské hierarchii. Mluvčí Pentagonu řekl, že smrt obou velitelů omezí schopnosti Al-Káidy organizovat teroristické útoky ve světě a také sníží operační možnosti islámistů v boji proti afghánské armádě. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace