Zprávy → Svět25. září  2016 v 09:09  

V Aleppu jsou miliony lidí bez vody, upozorňuje OSN. Kvůli bojům se sejde Rada bezpečnosti

Obyvatelé Aleppa odklízí sutiny - Foto:  Reuters

Obyvatelé Aleppa odklízí sutinyFoto:  Reuters

Rada bezpečnosti OSN bude jednat o eskalaci bojů v Sýrii. Veřejnou schůzku si vyžádaly Washington, Londýn a Paříž. Generální tajemník organizace Pan Ki-mun v sobotu řekl, že systematické používání zápalných zbraní a zvlášť silných bomb může představovat válečné zločiny. Jak uvádí Syrská organizace pro lidská práva, od zahájení vládní ofenzivy podporované Ruskem zemřely při náletech desítky lidí.

Bombardování části Aleppa ovládané rebely poničilo i vodní čerpací stanici. Povstalci na oplátku přerušili dodávky pro čtvrti kontrolované vládou. Bez pitné vody tak podle OSN ve městě a v okolí zůstaly skoro dva miliony lidí a hrozí šíření nemocí.  

Podle náměstka syrského ministra zahraničí Walida Mu'alima začíná Damašek s pokračujícími vojenskými úspěchy víc věřit ve své vítězství nad teroristy. 

Čtěte také: Další vlna náletů na syrské Aleppo. Vládní síly obsadily část povstalecké oblasti

Ještě včera pokračovaly boje o Handarát, který leží u Aleppa. Oblast dříve ovládanou rebely dobyly jednotky věrné režimu prezidenta Bašára Asada. Povstalci pak ale oznámili, že část Handarátu znovu kontrolují. Ovládnutí oblasti by umožnilo kontrolu nad jednou z hlavních přístupových cest do Aleppa. 

Autor:  Ondřej Klapal

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace