Zprávy → Svět19. října  2016 v 20:00  

V Berlíně začal summit o budoucnosti východní Ukrajiny. Průlom se neočekává

Angela Merkelová vítá na summitu v Berlíně ukrajinského prezidenta Petro Porošenka (uprostřed) a prezidenta Francie Francoise Hollanda - Foto:  Reuters

Angela Merkelová vítá na summitu v Berlíně ukrajinského prezidenta Petro Porošenka (uprostřed) a prezidenta Francie Francoise HollandaFoto:  Reuters

Německá kancléřka Angela Merkelová v Berlíně přijala ruského prezidenta Vladimira Putina. Do německé metropole přijel vůbec poprvé od vypuknutí krize na Ukrajině. Jednání se zúčastní i prezidenti Francie a Ukrajiny Francois Hollande a Petro Porošenko.

Očekávání před tímto setkáním tlumí jak Merkelová, tak ruská diplomacie. Žádný výrazný průlom v jednání se neočekává. 

Mírovou dohodu z Minsku z února loňského roku se zatím nepodařilo naplnit. Příměří porušují obě strany, stejně tak zůstávají těžké zbraně na obou stranách fronty. Parlament v Kyjevě také nepřipravil cestu k volbám v separatistických regionech, se kterými dohoda z Minsku počítá. 

Pro Angelu Merkelovou je nicméně důležité, aby se nepřestalo diskutovat. Kdykoli politická jednání přestanou, situace v krizovém regionu se zhorší. 

Kancléřka Merkelová se chystá s Vladimirem Putinem mluvit také o ruských náletech v Sýrii, které dramaticky zhoršují humanitární situaci. Berlín nevyloučil, že by kvůli tomu prosazoval vůči Rusku další sankce. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace