Zprávy → Svět1. prosince  2016 v 07:15  

V Británii se rozjíždí kampaň proti zločinům z nenávisti. Po unijním referendu jich přibylo

Kampaň zaštítila premiérka Mayová - Foto:  Reuters

Kampaň zaštítila premiérka MayováFoto:  Reuters

Nárůst xenofobních útoků v britské společnosti po unijním referendu si bere na mušku nová kampaň. Ve čtvrtek ji spustí skupina poslanců Dolní sněmovny, které podpořily i některé celebrity. Kampaň zaštítila sama ministerská předsedkyně Theresa Mayová.

Premiérka přitom byla terčem kritiky, že proti nárůstu xenofobie ve společnosti v posledních měsících nevystupovala aktivněji. Oficiální statistika ministerstva vnitra ukázala, že od konce června stoupl počet nahlášených zločinů z rasové či náboženské nenávisti o 41 procent. 

Nadstranická kampaň, do které se zapojí řada nevládních organizací, má zvýšit povědomí o tomto nešvaru a odsoudit napadání cizinců. Název Better Than That má odrážet filozofii, že britská společnost je lepší, než statistika napovídá. 

Tvářemi kampaně budou třeba boxerský mistr světa Carl Froch nebo známý fotbalový útočník Jermaine Defoe. 

Tématu útoků na cizince se při své listopadové návštěvě Prahy nevyhnul ani ministr zahraničí Velké Británie Boris Johnson. Nad bezpečnostní situací v Británii po referendu o vystoupení z unie vyjádřil znepokojení. 

„Dostalo se mi ujištění, že britská vláda v tomto dělá velmi mnoho a že bezpečnost roste a že se dělá všechno proto, aby k ničemu takovému nedocházelo,“ prohlásil po setkání se svým britským protějškem český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). 

Autor:  Jiří Hošek  (jih),  dab

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace