Zprávy → Svět11. listopadu  2016 v 07:24  

V Egyptě se očekávají protivládní protesty. Výzvy kolují na sociálních sítích od září

V Egyptě panují obavy z protivládních protestů (ilustrační foto) - Foto: Štěpán Macháček

V Egyptě panují obavy z protivládních protestů (ilustrační foto)Foto: Štěpán Macháček

V Egyptě panují obavy z protivládních protestů. Facebooková výzva pod názvem Hnutí chudých svolává na pátek demonstrace proti režimu prezidenta Abd al-Fattáha Sísího. Organizátoři chtějí využít nespokojenosti s rostoucími cenami a propadem kurzu egyptské libry. Podle egyptských médií stojí za výzvou ilegální Muslimské bratrstvo. Policie tvrdí, že v předvečer plánovaných protestů odhalila několik skrýší zbraní, které se stoupenci bratrstva chystali použít.

„My už žádnou revoluci dělat nebudeme. Egypťané chápou výzvy k revoluci tak, že jim můžou jedině uškodit," popisuje káhirský taxikář Arabí, bydlí v chudší čtvrti a má dva syny na střední škole. Stejně jako většina Egypťanů si myslí, že se žádné protesty neuskuteční. 

„Vždyť se podívejte na jiné země kolem nás! Jak to vypadá v Iráku, v Libyi, v Jemenu. Egypt má 90 miliónů obyvatel. Kdyby se tady rozpoutala válka, tak to by byl teprve problém,“ upozorňuje. 

 

Neznámí aktivisté vyzývají v Egyptě k protivládním protestům

Vložit na svůj web

Arabí zároveň připouští, že lidé jsou opravdu unavení, protože ceny neustále stoupají: „Před týdnem zdražil benzín o třetinu. A to zvedne ceny všeho ostatního. Každý den zaplatím majiteli auta pronájem, zaplatím za benzín, a jsem rád, když se domů vrátím se stovkou v kapse." 

Sto egyptských liber je asi 150 korun. Měsíčně tak vydělá necelých pět tisíc korun. Jenže děti na škole ho přijdou draho. Státní škola je sice zadarmo, ale žáci se tam nic nenaučí. To je i záměr. 

Jejich učitelé se totiž pak nechají rodinami najímat na soukromé hodiny. Ani z učitelského platu totiž nikdo nevyžije. 

Nabíl má malý koloniál se základními potravinami. „Lidi kupují výrazně míň. Šetří. Kdo si třeba brával plato vajec, kupuje dneska jen deset," říká. Ceny rostou výrazně u dovážených potravin, trochu méně u domácích. 

Nabíl navíc potvrzuje, že právě soukromé vyučování je pro rodiny obrovský problém: „Blíží se zkoušky a rodiče platí svým dětem víc soukromých hodin. Prostě se sešlo víc věcí najednou a je to šílený tlak." 

I když Egypťané často viní vládu a prezidenta Sísího, že neumějí řídit ekonomiku, k protestům se nechystají. Revolučního ducha nahradila po pěti letech frustrace a rezignace. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace