Zprávy → Svět26. listopadu  2016 v 10:51  

V Ontarijském jezeru objevili Černou kachnu. Plachetnice ztroskotala v roce 1872

V jezeře Ontario byl objeven 144 let starý vrak vzácné plachetnice (ilustrační foto) - Foto: Credit NOAA, University of Hawaii

V jezeře Ontario byl objeven 144 let starý vrak vzácné plachetnice (ilustrační foto)Foto: Credit NOAA, University of Hawaii

V hlubokých vodách jezera Ontario byl nalezen 144 let starý vrak vzácné plachetnice. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na tým výzkumných potápěčů. Vrak před třemi lety v hloubce 107 metrů s použitím sonaru objevili průzkumníci Jim Kennard a Roger Pawlowski. Plachetnici však prozkoumali až letos v září.

Loď se jmenovala Black Duck (Černá kachna) a ztroskotala při větrné bouři v srpnu 1872. Ačkoli plně naložená loď šla ke dnu, všichni tři lidé na palubě - kapitán, jeho manželka a člen posádky - se zachránili. 

Podle Kennarda se jedná o velmi vzácný druh plachetnice, která se používala k přepravě těžkých nákladů. V historických záznamech objevil jen 12 plachetnic tohoto druhu. Patnáct a půl metru dlouhá Black Duck je zřejmě jediná, která se dochovala v celku. 

„Tento typ plachetnice je výkonný. Loď nemá být rychlá, ale musí unést těžký náklad,“ řekla archeoložka Carrie Snowdenová. Podle Kennarda plachetnice nicméně nebyla postavena tak, aby byla schopna čelit silným poryvům větru na otevřeném moři. 

Začátkem roku průzkumníci Pawlowski a Kennard společně s kolegou Rolandem Stevensem v Ontarijském jezeru objevili poškozenější vrak nákladní plachetnice Washington, která se potopila v roce 1803. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace