Zprávy → Svět14. listopadu  2016 v 13:10  

V Polsku začínají exhumace obětí havárie u Smolenska. Zbytečné otevírání nezhojených ran, tvrdí příbuzní

Místo letecké tragédie u Smolenska - Foto:  Telewizja Polska, S. A.

Místo letecké tragédie u SmolenskaFoto:  Telewizja Polska, S. A.

V Krakově začne v pondělí odpoledne exhumace polského prezidenta Lecha Kaczyńského a jeho manželky. Vyšetřovatelé budou znovu zkoumat tělesné ostatky obětí letecké havárie u Smolenska, při které v roce 2010 zemřela skoro stovka nejvyšších polských politiků a vojenských velitelů. Podle současné polské vlády totiž nebyla řádně vyšetřená a je prý možné, že se letadlo stalo terčem ruského útoku.

Malebný královský hrad Wawel je zatím otevřený. Proudí do něj turisté a jenom přítomnost televizních a rozhlasových přenosových aut naznačuje, že se schyluje k něčemu nezvyklému. Úderem 17. hodiny se ale brány Wawelu uzavřou. 

V kryptě katedrály posvátné pro polský národ začne pochmurná série exhumací 83 těl obětí smolenské tragédie. Bude to trvat celé měsíce a jako první přijdou na řadu ostatky prezidenta Lecha Kaczyńského a jeho manželky. 

 

V Krakově začne exhumace polského prezidenta Lecha Kaczyńského a jeho manželky. Podle současné vlády nebyla havárie u Smolenska řádně vyšetřená

Vložit na svůj web

„Od dávných dob se v mnoha podobných případech, kdy existovaly nějaké pochybnosti, dělaly exhumace. Je to kvůli tomu, aby se našlo co nejvíc důkazů a došli jsme k pravdě,“ vysvětluje polský prezident Andrzej Duda. 

Pro ministra obrany Antoniho Macierewicze je nové vyšetření smolenské tragédie věcí národní obrany a cti: „Objasnění té tragédie je klíčové pro bezpečnost Polska a bezpečnosti Evropy. Víme jistě, že to nebylo důsledkem chyby pilotů.“ 

Jenže dosavadní oficiální vyšetřování mluví jasně - za havárii u Smolenska mohli právě piloti, kteří se snažili přistát ve špatném počasí, a ruští navigátoři, kteří jim to dovolili. 

Pro Paní Izabellu Skapskou, která u Smolenska ztratila otce, je to nesmírně bolestné otevírání nezhojených ran. 

„Nejhorší na tom je, že prokuratura mluví takovým čistě právním jazykem. Říkají, že se celé vyšetřování musí zopakovat a vyšetřovatelé musejí prozkoumat tři důkazy. První je vrak letadla a ten leží někde u Smolenska, druhý jsou černé skříňky a ty jsou v Moskvě. Nám zbývá jen třetí důkaz a tím jsou těla,“ uvádí s tím, že to je barbarství. 

Čtěte také: Chtěla bych vědět, co je v rakvi, říká k exhumaci obětí ze Smolenska vdova po generálovi

„Odporuje to pravidlům západní civilizace. Člověku pohřbenému do hrobu náleží úcta a využívání jeho těla je nepřípustné,“ vysvětluje. 

Podobně jako paní Izabella mluví blízcí 17 jiných obětí. Jsou ale v menšině a čelí obvinění, že tím sledují nějaké politické cíle. 

„Už v červenci roku 2010 navrhovala parlamentní vyšetřovací komise exhumace. A už tenkrát jsem také říkala, že s něčím takovým nebudeme nikdy souhlasit. A dnes se znovu snažíme jenom vysvětlit, jaký to pro nás bude strašný zážitek. A oni nás obviňují, že to politizujeme. Bylo to tak tenkrát a je to tady zas,“ dodává paní Izabella. 

Podle nedávného průzkumu agentury SW Research pro týdeník Newsweek považuje exhumace za zbytečné asi 70 procent Poláků, souhlasí s nimi jen deset procent. Ale to na rozhodnutí prokuratury nemá žádný vliv. 

Autor:  Vít Pohanka  (vpo)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace