Zprávy → Svět25. září  2016 v 18:50  

V Sýrii se dopouštíte válečných zločinů, obvinili Rusko Britové

Zasedání Rady bezpečnosti OSN v New Yorku - Foto:  Reuters

Zasedání Rady bezpečnosti OSN v New YorkuFoto:  Reuters

Britský velvyslanec při OSN Matthew Rycroft na mimořádném zasedání Rady bezpečnosti v New Yorku obvinil Rusko, že se v Sýrii po boku tamního vládnoucího režimu dopouští válečných zločinů. Americká zástupkyně Samantha Powerová pak řekla, že Rusko v Sýrii nebojuje proti terorismu, ale dopouští se tam barbarských činů.

Bombardováním Sýrie, zvláště pak Halabu, prý Rusko zneužívá svého práva veta v OSN. Ruský velvyslanec v OSN Vitalij Čurkin pak řekl, že obnovení míru v Sýrii je v současnosti téměř nesplnitelný úkol. 

Diplomaté světových mocností se sešli společně se zbytkem Rady bezpečnosti, aby diskutovali nad eskalací násilí zejména v severosyrském Halabu. Příměří, které 9. září dojednaly Spojené státy a Rusko, totiž skončilo po útoku na humanitární konvoj

Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura nicméně vyjádřil naději, že situace v Sýrii se ještě dá obrátit a že on sám neopustí svou práci, dokud se budou Rusko a USA snažit zachránit poslední dojednané příměří. 

Čtěte také: Rusko prodlužuje válku v Sýrii a činí ji odpornější, řekl Boris Johnson

Týdenní klid zbraní ale skončil a snaha o jeho obnovení je zatím marná. O Halab, který je rozdělen mezi Asadovy jednotky a syrské povstalce, se opět tvrdě bojuje od čtvrtka. 

Bombardování a nálety na povstalecké části si vyžádaly desítky mrtvých a zraněných a jsou údajně nejintenzivnější od začátku války, která začala v roce 2011. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace