Zprávy → Svět21. října  2016 v 20:00  

Venezuelská volební rada přerušila proces odvolání prezidenta Madura

Madurovi (na snímku) významně pomohla věrná justice. - Foto:  Reuters

Madurovi (na snímku) významně pomohla věrná justice.Foto:  Reuters

Venezuelská Národní volební rada oznámila, že pozastavuje shromažďování podpisů, které mají ospravedlnit vyhlášení referenda o odvolání prezidenta Nicoláse Madura. Podle jihoamerického listu Latin America Herald Tribune se měly podpisy začít sbírat 26. října.

Rozhodnutí volební rady přišlo poté, co soudy věrné Madurovi pozastavily předběžnou petici v pěti venezuelských státech s tvrzením, že ji provázejí podvody. Pokud by Národní volební rada obdržela během tří dnů podpisy dvaceti procent z 19 milionů voličů, musela by referendum vyhlásit. 

Referendum o odvolání Madura? Nejdříve příští rok, uvedla venezuelská volební komise 

Jak komentátor podotýká, socialistický prezident Maduro je tak neoblíbený, že by ho Venezuelané zcela jistě odvolali. Jeho setrvání v úřadu si podle průzkumů přeje nanejvýš pětina voličů. 

Národní volební rada teď prohlásila, že sbírání podpisů „pozastavuje, dokud se nevyšetří podvody, které provázejí jejich shromažďování“. Přestože je všelidové hlasování o odvolání prezidenta zakotveno v ústavě, Maduro se je snaží odvrátit všemi prostředky.  

Často při tom, jak tvrdí opozice, ústavu porušuje. Už loni v prosinci utrpěl největší volební porážku v historii země, když jeho strana a spojenci přišli o dva miliony hlasů a ztratili většinu v parlamentu.  

Radě navzdory 

Protest proti prezidentu Madurovi - Foto: Carlos Díaz, flickr.com   ,  CC BY 2.0

Protest proti prezidentu MaduroviFoto: Carlos Díaz, flickr.com , CC BY 2.0

Venezuelané se ani teď nevzdávají naděje, že neoblíbeného prezidenta sesadí. Ve státě Monagas opozice odmítla sbírání podpisů přerušit. A hlavní zastánce referenda, vůdce opozice Henrique Capriles, který je guvernérem státu Miranda, vládu varoval. Na Twitteru ji upozornil, že se pustila na velmi nebezpečnou cestu, která krizi v zemi jen prohloubí. 

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus. 

Autor:   ČRo Plus

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace