Zprávy → Svět20. listopadu  2016 v 22:02  

Vítězem prvního kola francouzských pravicových primárek se nejspíš stane Fillon

François Fillon - Foto:  Reuters

François FillonFoto:  Reuters

Ve Francii se zřejmě bude konat i druhé kolo hlasování o kandidátovi konzervativní pravice na francouzského prezidenta. Vyplývá to z dílčích výsledků po sečtení hlasů z více než poloviny volebních středisek. S velkým náskokem vede bývalý premiér François Fillon před dalším expremiérem Alainem Juppém, za nímž s odstupem následuje bývalý prezident Nicolas Sarkozy.

Po sečtení výsledků v 5496 střediscích z celkových 10 228 vede Fillon, kterého podpořilo 43,6 procenta hlasujících. Pro Juppého se jich vyslovilo 26,7 procenta a pro Sarkozyho 22,9 procenta. 

Při takovémto konečném výsledku by se Sarkozy do druhého kola, v němž se příští neděli utkají dva nejúspěšnější kandidáti z prvního kola, nedostal. 

Kolem deváté hodiny večer už někdejší prezident Sarkozy podle světových agentur přiznal svou porážku. V druhém kole voleb plánuje dát svůj hlas Fillonovi. „Nejsem zatrpklý ani smutný a přeju to nejlepší mé zemi, mým spoluobčanům a těm, kteří povedou tuhle zemi, kterou tak moc miluji,“ prohlásil podle Reuters Sarkozy. 

Autor:   ČTK, MOS 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace