Zprávy → Svět2. prosince  2016 v 18:49  

Vláda chce v Michiganu zablokovat přepočítávání hlasů po prezidentských volbách, oznámil Schuette

V rámci celých USA se republikánskému kandidátovi podařilo shromáždit 306 z 538 volitelů - Foto:  ČTK/AP, John Minchillo

V rámci celých USA se republikánskému kandidátovi podařilo shromáždit 306 z 538 volitelůFoto:  ČTK/AP, John Minchillo

Ministr spravedlnosti amerického státu Michigan Bill Schuette se obrátil na soud s výzvou, aby v Michiganu zamítl žádost neúspěšné kandidátky Zelených Jill Steinové o přepočet hlasů odevzdaných v listopadových prezidentských volbách. Republikán Schuette podle agentury Reuters tvrdí, že přepočet by byl drahý a znamenal by hrozbu umlčení všech michiganských hlasů pro prezidenta.

Jill Steinová tvrdí, že hlasování v Michiganu, Pensylvánii a Wisconsinu mohlo být zmanipulované, proto požádala o ruční přepočítání hlasů. Zatímco ve Wisconsinu revize začala, v Michiganu a Pensylvánii se o ní stále debatuje. 

Na Twitteru Michiganského sekretariátu se ale objevila zpráva, že by přepočet hlasů mohl začít z kraje příštího týdne. 

V rámci celých USA se republikánskému kandidátovi podařilo shromáždit 306 z 538 volitelů, tedy dostatečnou většinu pro to, aby mohl usednout do prezidentského křesla. 

Sbor volitelů, jehož hlasování kopíruje výsledky listopadových prezidentských voleb v jednotlivých amerických státech, potvrdí nového prezidenta 19. prosince. 

Čtěte také: Tým Clintonové podpořil přepočet volebních hlasů. Podle Trumpa je to podraz

Zvrat ve výsledku po přepočtech se neočekává. Pokud by ale revize přece jen ukázala, že ve skutečnosti ve všech třech státech vyhrála Clintonová, přišel by Trump o 46 volitelů a do Bílého domu by se tak dostala demokratická kandidátka. 

Ministr spravedlnosti Bill Schuette - Foto: Attorney General Bill Schuette

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace