Zprávy → Svět3. prosince  2016 v 10:35  

Vládu na Islandu se pokusí sestavit Piráti. Najdeme cestu ke spolupráci, věří jejich šéfka

Kandidáti parlamentních voleb na Islandu - Foto:  Reuters

Kandidáti parlamentních voleb na IslanduFoto:  Reuters

Islandský prezident Gundi Johannesson požádal členy Pirátské strany, aby se pokusili vytvořit vládu. Své rozhodnutí oznámil Johannesson po jednání s předsedkyní pirátů Birgittou Jonsdottir.

Piráti, skončili ve volbách třetí, žádné straně se ale nepodařilo získat úplnou většinu. V předvolebních kampaních piráti slibovali radikální reformy. 

Dvě předchozí kola koaličních rozhovorů se Stranou nezávislosti a Levicově-zelenou stranou se nevyvedly podle Johannessových představ, napsal server BBC.com. 

Cesta ke spolupráci 

„Dnes jsem se potkal s představiteli všech stran a zeptal se na jejich názor, kdo by měl vést tyto rozhovory. Pak jsem svolal Birgittu Jonsdottir a pověřil jí mandátem,“ řekl v pátek prezident. 

„Myslím optimisticky, najdeme cestu ke spolupráci,“ řekla předsedkyně Jonsdottir. 

Čtěte také: Nový islandský prezident je „chlapík od vedle“

Pirátská strana, která byla založena v roce 2012, ztrojnásobila svůj počet míst v islandském parlamentu. Obsadila 10 z 63 křesel. 

Volby se konaly kvůli odstoupení bývalého premiéra Sigmundura Gunlaugssona, který byl zapleten v kauze Panama Papers, kdy byl odhalen jeho nemalý majetek v daňových rájích. 

Piráti ve vládě prosazují větší politickou transparentnost a odpovědnost, bezplatnou zdravotní péči, zrušení daňových skulin a větší ochranu údajů občanů. 

Autor:  Kateřina Golasovská

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace