Zprávy → Svět6. listopadu  2016 v 16:12  

Vracejme migranty z moře zpět do Afriky, chce německý ministr vnitra. Opozice: Byl by to humanitární skandál

Německý ministr navrhuje odchytávání uprchlických člunů - Foto:  Reuters

Německý ministr navrhuje odchytávání uprchlických člunůFoto:  Reuters

Německý ministr vnitra Thomas de Maiziere chce vracet migranty do Afriky. A to ještě předtím než se jim podaří přes Středozemní moře dosáhnout evropských břehů. Podle nedělníku Welt am Sonntag navrhuje zachytávání lodí už na moři a následné umisťování lidí mimo Evropu.

Úřad vedený členem Křesťansko-demokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové chce, aby Evropská unie zastavovala lodě s potenciálními přistěhovalci už na moři a umisťovala do táborů mimo Evropu. Tam by migranti čekali na posouzení své šance na přijetí v Evropě. 

„Pokud přijdou o vyhlídky na dosažení evropských břehů, může to migranty především odradit od toho, aby nastupovali na lodě k životu nebezpečné a nákladné cestě," řekla mluvčí ministra německému listu. 

Čtěte také: Nezletilí migranti opouštějí Džungli. Z uprchlického tábora je rozvezou do center napříč Francií

Navrhovaný postup by podle ministerstva připravil o zisk skupiny převaděčů lidí, které vydělávají na migrantech z Afriky či Sýrie proudících zvláště přes Libyi do Evropy. 

Kancléřka Merkelová dlouhodobě čelí tlaku nejen protiimigrantské opozice za svou politiku vstřícnou k uprchlíkům. Plán jejího ministra inspirovaný praktikami Austrálie počítá s vybudováním táborů v Tunisku, Egyptě a dalších severoafrických zemích, odkud by migranti mohli požádat o azyl. Teprve pokud by se žádostí uspěli, dostali by se do Evropy. 

Podle ministerstva zatím nebyl plán jakkoli projednáván na úrovni EU. Levicová opozice však podle listu nápad kritizuje s tím, že by vedl k "humanitárnímu skandálu" a stal se "dalším krokem směrem ke zrušení práva na azyl". 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace