Zprávy → Svět23. listopadu  2016 v 15:09  

Vrah britské poslankyně Coxové dostal nejvyšší trest. Ve vězení stráví zbytek života

Neonacista Thomas Mair, který zavraždil britskou poslankyni Jo Coxovou - Foto:  Reuters

Neonacista Thomas Mair, který zavraždil britskou poslankyni Jo CoxovouFoto:  Reuters

Neonacista Thomas Mair dostal za vraždu britské poslankyně Jo Coxové nejvyšší možný trest. Londýnský soud ho poslal do vězení na doživotí bez možnosti podmínečného propuštění. Třiapadesátiletý Mair zaútočil na Coxovou krátce před referendem o brexitu kvůli tomu, že se aktivně účastnila kampaně za setrvání Velké Británie v Evropské unii. Vdovec Brendan Cox vyzval Brity, aby nepodléhali nenávisti.

Porota se o verdiktu radila jen u podobných případů nezvykle krátkých 96 minut. Soudce Wilkie v odůvodnění rozsudku uvedl, že doživotní trest bez možnosti předčasného propuštění odráží mimořádnou závažnost činu. 

Žalobce Richard Whittam už dříve popsal, jak obžalovaný Thomas Mair sháněl o poslankyni Labour Party Jo Coxové týdny před vraždou na internetu podrobné informace. Několik svědků pak potvrdilo, že Mair během hrůzného činu opakovaně vykřikl „Britain First," což je název extremistické politické strany. 

Pietní místo před parlamentem v Londýně, kam lidé chodí uctít památku Jo Coxové - Foto:  Reuters

Pietní místo před parlamentem v Londýně, kam lidé chodí uctít památku Jo CoxovéFoto:  Reuters

Obžalovaný trval na své nevinně, jeho ale právníci nepředložili žádné důkazy na podporu tohoto tvrzení. Porota uznala Maira vinným z vraždy, těžkého ublížení na zdraví, držení zbraně za účelem spáchání trestného činu a z držení útočné zbraně. 

Jeho čin vyhodnotila jako politicky motivovanou úkladnou vraždu. Mair na verdikt poroty ani na vynesení trestu nijak nereagoval. 

Třiapadesátiletý neonacista zaútočil na Coxovou 16. června krátce po poledni před veřejnou knihovnou ve městě Birstall. Na poslankyni třikrát vystřelil a zasadil jí 15 bodných ran.  

Vrah také vážně zranil sedmasedmdesátiletého muže, který se snažil napadené Coxové pomoci. Poslankyně zemřela ve věku 41 let. Zůstaly po ní dvě malé děti. 

„Je pro mě zásadní, aby si lidé pamatovali odkaz mojí manželky, a ne zločin toho muže. Pro mě je důležitá její odvaha, to že i při samotném útoku chránila své kolegy a snažila se, aby se jim nic nestalo - a ne zbabělý čin toho muže,“ řekl pro BBC Brendan Cox. 

Mair se na internetu detailně zajímal také o bývalého ministra zahraničí Williama Haguea, který mohl být jeho další případnou obětí. 

Autor:  Ondřej Himmer  (onh), Jiří Hošek  (jih), Anna Kottová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace