Zprávy → Svět25. října  2016 v 16:10  

Vstup Ukrajiny do EU? Pro by byla polovina Ukrajinců. Porošenko mluví o roce 2020

Polovina Ukrajinců by se nebránila vstupu do EU - Foto: Martin Schulz, flickr.com   ,  CC BY-NC-ND 2.0

Polovina Ukrajinců by se nebránila vstupu do EUFoto: Martin Schulz, flickr.com , CC BY-NC-ND 2.0

Evropská unie zůstává pro Ukrajince přitažlivou. Podle nejnovějších průzkumů veřejného mínění by vstup země do EU podpořila v referendu skoro polovina obyvatel.

Jak moc se Ukrajincům chce stát se součástí EU? To zjišťoval průzkum Kyjevského mezinárodního sociologického ústavu. Skoro polovina obyvatel země v něm uvedla, že by se členství v unii nebránila. 

Proti vstupu Ukrajiny do Evropské unie se v průzkumu vyslovilo 25 procent dotázaných. Stejný počet se nedokázal rozhodnout pro ani proti. Pokud by se referenda zúčastnili pouze rozhodnutí voliči, 66 procent by hlasovalo pro členství v unii a 36 procent proti. 

Čtěte také: Vstup Ukrajiny do Evropské unie se vzdaluje

Vstup Ukrajiny do Celní unie s Ruskem, Běloruskem a Kazachstánem podle průzkumu schvaluje 18 procent dotázaných a 55 procent je proti. Ankety se přitom zúčastnilo dva tisíce respondentů ve 110 ukrajinských městech a vesnicích. 

A jaké jsou reálné šance Ukrajiny vstoupit do EU? Existuje šest kandidátů na členství, kteří jsou ve stadiu podání oficiální žádosti, a řada dalších států je na různých úrovních přistoupení. Mnoho členských zemí má však z přijímání nových států obavy. A platí to i pro Ukrajinu, přestože vykazuje silné proevropské tendence. 

Střízlivě uvažuje i samotný Kyjev. Prezident Petro Porošenko už dříve uvedl, že by byl rád, kdyby byla jeho země připravena podat „seriózní žádost o členství“ do roku 2020. Mnoho dalších ukrajinských politiků je však přesvědčeno, že je to nepravděpodobné. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace