Zprávy → Svět26. listopadu  2016 v 15:48  

Vybuchující doutník, otrávený koktejl a LSD. Odpůrci podnikli na Castra přes 630 atentátů

Pokus o zabití Castra pomocí doutníku se uskutečnil hned několikrát (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Pixabay

Pokus o zabití Castra pomocí doutníku se uskutečnil hned několikrát (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Pixabay

Neuvěřitelných více než 630 pokusů zabít Fidela Castra údajně podnikli jeho nepřátelé. Některé přitom připomínají spíš akční filmy o Jamesi Bondovi, všechny ale skončily nezdarem. Fidel Castro zemřel až v noci na dnešek ve věku 90 let.

V roce 2006 na téma atentátů vznikl britský dokumentární film 638 způsobů, jak zabít Castra a sám kubánský vůdce jednou na téma útoků na svůj život poznamenal. 

„Kdyby přežití pokusů o zabití bylo olympijskou disciplínou, pak bych vyhrál zlatou medaili." 

Britský list Daily Mail vybral nejzajímavější a nejkurióznější příklady proticastrovských úkladů: 

Vybuchující doutník 

S nápadem prý přišel newyorský policejní důstojník a doutník měl obsahovat tolik trhaviny, že by Castrovi hladce utrhl hlavu. 

Oholení 

Plán stavěl na tom, že by Castro mohl být, anebo alespoň budit dojem, že je oslabený, kdyby mu vypadaly všechny vlasy a vousy. Proto Američané zvažovali možnosti, jak mu propašovat chemické látky do bot nebo opět do doutníku. 

Otrávený mléčný koktejl 

Tento pokus měl patrně nejblíže k tomu připravit Castra o život. Ale pilulka s jedem, která měla skončit v nápoji, uvízla v mrazničce, kde byla před použitím schovaná. Když se ji k vraždě svolný číšník pokusil vyndat, roztrhla se. 

Čtěte také: V Havaně kvůli smrti Fidela Castra truchlí. V Miami Kubánci slaví a odpalují rachejtle

Osudová žena 

Marita Lorenzová, jedna z mnoha Castrových milenek, se údajně dohodla se CIA, že Castrovi podá kapsle s jedem. Ukryla je ve svém pleťovém krému, ale rozpustily se. 

Otrávený neopren 

Existoval prý plán CIA podstrčit Castrovi neoprenový oblek naplněný smrtícími sporami a bakteriemi během invaze v Zátoce sviní. 

Vybuchující mušle 

Tento pokus stavěl na lásce kubánského prezidenta k potápění. Výbušné zařízení bylo umístěné do lastury křídlatce velikého, která byla upravená tak, aby přilákala pozornost kubánského vůdce. 

Další smrtící doutník 

CIA se údajně Castrovi pokusila podstrčit doutník naplněný jedovatým botulinem. Najala k tomu dvojitého agenta, který se prý ale zalekl a úkol nesplnil. 

Smrtící pero 

V plánu bylo umístit do pera jed v injekční stříkačce tak tenké, že by si Castro jejího píchnutí nevšiml. 

LSD 

Tento pokus byl spíš zaměřený na snahu znemožnit Castra před vlastním lidem, než ho zabít. V plánu bylo nastříkat látku podobnou LSD do studia během rozhlasového rozhovoru. Přípravek měl ovlivnit Castrovo chování a vyvolat tak u Kubánců obavy o vůdcovo zdraví.
 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace