Zprávy → Svět11. listopadu  2016 v 07:53  

Vyostřená kampaň rozdělila Spojené státy. Tisíce lidí opět protestovaly proti Trumpovi

Protesty proti Donaldu Trumpovi. Policisté dohlížejí na protesty v Minnesotě - Foto:  Reuters

Protesty proti Donaldu Trumpovi. Policisté dohlížejí na protesty v MinnesotěFoto:  Reuters

Tisíce demonstrantů opět vyšly do ulic amerických měst. Protestovaly proti vítězství republikánského kandidáta Donalda Trumpa v úterních prezidentských volbách. Vyčítají mu, že jeho kampaň podnítila xenofobní a rasistické nálady. V některých městech se pak dokonce objevily graffiti s hákovým křížem. Trump označil protesty za neférové.

Protesty proti budoucímu prezidentovi propukly druhý večer po sobě v New Yorku, Kalifornii a mnoha dalších amerických státech. 

V New Yorku se stovky lidí opět sešly před Trumpovým mrakodrapem Trump Tower na Páté avenue. Křičeli protitrumpovské slogany a v rukou měli transparenty s hesly vyjadřujícími hněv nad osobou příštího prezidenta. 

„Jde o klimatickou změnu, dohodu s Íránem. Jde o práva homosexuálů, masové deportace. Ať se na to díváte, odkud chcete, ten chlap to od začátku do konce vidí všechno špatně," řekl agentuře AP jeden z demonstrantů David Thomas. 

Na druhém konci USA v San Francisku stovky lidí křičeli „není to můj prezident“ a vyzývaly newyorského miliardáře k rezignaci na funkci, do níž byl zvolen. Pod stejným heslem #NotMyPresident se protestující sdružují také na sociální síti Twitter. 

Protestující v Minneapolisu a Portlandu krátce přiměli úřady k uzavření několika klíčových dopravních tepen. Další stovky lidí vyrazily k pochodům ve Filadelfii, Louisville nebo Baltimore. 

Na rozdíl od středy, kdy policie zadržela na několika místech více než 50 lidí, byly ve čtvrtek večer demonstrace poklidnější a k zatýkání téměř nedošlo. Trump už protesty označil za neférové. 

„Právě proběhla velmi otevřená a úspěšná volba prezidenta. Nyní profesionální protestující, podněcováni médii, protestují. Velmi neférové!" napsal na Twitteru Trump. 

Ameriku rozdělila jedna z nejvyostřenějších kampaní historie a emoce se nedaří uklidnit ani přes smířlivá slova jak Donalda Trumpa, tak i Baracka Obamy. Stávající prezident ve čtvrtek v podvečer přivítal Trumpa v Oválné pracovně Bílého domu. 

Čtěte také: Fajn chlap, těším se na další setkání, řekl Trump. V Bílém domě se sešel s Obamou

Historické setkání se neslo v duchu vzájemného respektu a uznání. První vzájemnou schůzku po volbách popsali jako velmi dobrou. 

Obama řekl, že udělá vše, aby byl jeho následovník úspěšným prezidentem. „Pokud uspěje, uspěje i naše země,“ řekl Obama. 

Trump na druhé straně Obamu nazval velmi dobrým mužem a řekl, že v budoucnu ocení jeho rady. Obama a Trump se přitom v minulých měsících obviňovali ze závažných chyb a neschopnosti vést zemi. 

Obama a Trump se sami tváří tvář prakticky nikdy před tím nesetkali. Jejich schůzka byla původně plánovaná na deset minut, protáhlo se ovšem na hodinu a půl. Donald Trump do funkce oficiální nastoupí 20. ledna 2017. 

Donald Trump se sešel se současným americkým prezidentem Barackem Obamou - Foto:  Reuters

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace