Zprávy → Svět20. listopadu  2016 v 12:30  

Wateboarding používat nebudeme. Je mi jedno, co chce Trump, prohlásil McCain

Americký senátor John McCain - Foto:  Reuters

Americký senátor John McCainFoto:  Reuters

Američané podle republikánského senátora Johna McCaina nebudou používat waterboarding ani za vlády nového prezidenta. Donald Trump během kampaně prohlásil, že mučení při vyšetřování terorismu zcela schvaluje. Jak ale McCain řekl na Mezinárodním bezpečnostním fóru, waterboarding a podobné praktiky jsou zcela nepřípustné.

„Pokud někdo začne používat waterboarding, tak vám garantuju, že se řada z nás okamžitě obrátí na soud. A v Americe není soudce, který by waterboarding považoval za zákonný. Současná legislativa totiž tuto praktiku výslovně zakazuje,“ zdůraznil McCain, kterého v prezidentských volbách v roce 2008 porazil Obama. 

Čtěte také: Trumpovy postoje? Na hranici s Mexikem chce postavit zeď, povolil by waterboarding

„Je mi úplně jedno, co chce dělat prezident Spojených států nebo někdo jiný. Waterboarding prostě používat nebudeme,“ dodal John McCain. 

Americké tajné služby používaly waterboarding v období vlády prezidenta George Bushe mladšího. Jeho administrativa ale tuto metodu zakázala v roce 2006. Prezident Barack Obama vydal podobný zákaz. Mučení zakazují Ženevské úmluvy, které Spojené státy ratifikovaly. 

McCain prohlašoval, že Trumpovi hlas nedá 

Donald Trump během letošní prezidentské kampaně nezůstal jen u waterboardingu, slíbil navíc zavedení ještě tvrdších forem mučení. 

McCain Trumpa kritizoval za jeho výroky o ženách a před volbami řekl, že pro něj hlasovat nebude. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace