Zprávy → Svět17. listopadu  2016 v 15:20  

Wilders do vězení za nenávistné výroky nepojede. Prokuratura žádá jenom pokutu

Geert Wilders označil imigranty z Maroka za špínu. Hrozí mu za to pokuta 5000 eur - Foto:  Reuters

Geert Wilders označil imigranty z Maroka za špínu. Hrozí mu za to pokuta 5000 eurFoto:  Reuters

Nizozemská prokuratura ve čtvrtek navrhla pokutu 5000 eur (asi 135 000 Kč) pro předsedu krajně pravicové Strany pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse. Ten u soudu od konce října čelí obvinění z diskriminace a podněcování k rasové nenávisti. O vězení pro opozičního politika, známého svými protiislámskými výroky, prokuratura neusiluje, napsala agentura Reuters.

Wilders obvinění už dříve popřel, proces označil za politický a odmítl se jednání v přísně střežené soudní budově nedaleko amsterodamského letiště Schiphol účastnit. Zastupuje ho tak pouze jeho obhájce. Rozsudek se očekává 9. prosince. 

Podle prokuratury se Wilders provinil v březnu 2014, kdy na setkání s voliči před místními volbami prohlásil, že se v zemi zasadí o snížení počtu přistěhovalců z Maroka. "Méně, méně, méně," skandovali v Haagu Wildersovi stoupenci, když se jich politik zeptal, zda chtějí v tomto městě více, či méně Maročanů. "Postaráme se o to," slíbil šéf PVV. Imigranty z Maroka - kteří představují asi dvě procenta ze sedmnáctimilionové populace země - přitom označil za "špínu". 

Čtěte také: V Nizozemsku začal soud s Wildersem. Obviněn je z diskriminace a podněcování k rasismu

Podle agentury AFP je proces testem toho, jak daleko sahají v Nizozemsku hranice svobody slova. "Soud by měl vyslat jasný vzkaz, že prohlášení jako tato do Nizozemska nepatří," prohlásil dnes podle agentury AP prokurátor Wouter Bos. 

Už v roce 2011 čelil Wilders podobné obžalobě za srovnávání islámu s fašismem a za výzvy k zákazu koránu. Nakonec byl obvinění zproštěn. Nynější proces se koná před parlamentními volbami plánovanými na 15. března, v nichž mají největší naději na vítězství právě Wildersova Strana pro svobodu a konzervativní Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) premiéra Marka Rutteho. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace