Zprávy → Svět5. října  2016 v 16:10  

Z KLDR utekl další diplomat. Má detaily o zdraví Kim Čong-una

Severokorejský vůdce Kim Čong-un - Foto:  Reuters

Severokorejský vůdce Kim Čong-unFoto:  Reuters

Ze Severní Koreje emigroval další vysoce postavený diplomat. Jedná se o muže, který měl na starost dodávky zdravotnického materiálu do nemocnice v hlavním městě KLDR Pchjongjangu. Informaci přinesla agentura AFP a jihokorejská média.

Prominentní klinika v městě Pchongjang se dlouhodobě stará o zdraví rodiny severokorejského vůdce Kim Čong-una. Spekuluje se, že by diplomat mohl být zajímavý pro jihokorejské tajné služby, jelikož by mohl poskytovat informace o vůdcově zdravotním stavu. 

Utíkají diplomaté i obyčejní lidé 

I když se jedná o velmi riskantní krok, útěků ze Severní Koreje přibývá. Je třeba rozlišovat mezi útěky lidí, kteří mají diplomatický pas a mezi útěky, které podnikají obyčejní občané KLDR. 

V případě, že se k útěku rozhodne diplomat, zamíří na ambasádu, nejčastěji na japonskou nebo jihokorejskou, a tam požádá o politický azyl. Pokud jsou vyslyšeni, diplomatické kruhy informaci ohlásí nejčastěji až tehdy, když jsou dotyční v bezpečí. 

Občany bez diplomatického pasu čeká extrémně nebezpečná cesta, při které jde mnohdy o život a to, jak dopadne, je velmi nejisté. 

„Naše rodina se dostala do Číny tak, že jsme ilegálně překročili pohraniční řeku, je to nebezpečné, jelikož tam hlídkují jak čínští, tak severokorejští pohraniční vojáci, ale utíkali jsme před hladem. Hlad je vlastně v mé zemi pořád. Odhaduji, že v 90. letech zemřely v Severní Koreji miliony lidí hladem,“ popsala svůj osud mladá Korejka, jež opustila KLDR ve svých čtrnácti letech. Do Jižní Koreje se dostala právě přes Čínu. 

Pokud se Severokorejci dostanou přes zmiňovanou čínsko-severokorejskou hranici, snaží se pokračovat dál, většinou až do Hongkongu, pokud tam požádají o azyl, mají vyhráno. Na rozdíl od kontinentální Číny jsou v hlavním městě bezpečí. Lidé cestují napříč celou Čínou, vyhýbají se kontrolám a úřadům. V případě, že je čínská policie zadrží, je velmi pravděpodobné, že je čeká deportace zpět do Severní Koreje, těžké tresty nebo také smrt. 

Autor:   ČRo

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace